Wyprawa Adventure Club z udziałem przedstawicieli naszego Wydziału

W dniach 8 - 22 czerwca odbyła się wyprawa organizowana przez Adventure Club - międzywydziałowe koło Uniwersytetu Gdańskiego - pod kierownictwem Czesława "Kuby" Jakubczyka do Iranu. Celem wyjazdu było wejście na najwyższy wulkan Azji oraz najwyższy szczyt Iranu - Mt Damavand (5671 m). Wyprawa miała uświetnić 45-lecie historii Uniwersytetu Gdańskiego.

Udział w niej wzięły osoby reprezentujących trzy generacje: absolwentów, pracowników i studentów  UG – w myśl idei Oni tworzyli historię. Jednym z uczestników wyprawy była studentka 5 roku Prawa, pani Katarzyna Skowron. Prócz zdobycia szczytu i szeroko rozumianej akcji górskiej, wyjazdowi towarzyszył również inny projekt badawczy, związany z historią Polaków na świecie. Obiektem zainteresowania uczestników wyprawy były losy polskich tułaczy II wojny światowej w Iranie, którzy wraz z armią  gen. Władysława Andersa  opuścili Związek Sowiecki i przedostali się do Iranu. Spośród wszystkich stu dwudziestu tysięcy polskich wychodźców ze Związku Sowieckiego, którzy podczas II wojny światowej znaleźli się w Iranie, ponad czterdzieści tysięcy stanowiły kobiety i dzieci. Wychodźcy ci zostali rozlokowani w wielu różnych miejscach Iranu, między innymi w miastach Meszched, Kazwin i Isfahan, a później także w mieście Ahwaz. Teheran i Isfahan były zaś tymi miastami, które przyjęły największą liczbę polskich tułaczy. W tym celu uczestnicy wyprawy zwiedzili między innymi cmentarze polskie w Teheranie i Isfahanie, będące obecnie najważniejszym świadectwem obecności w Iranie wychodźców z ZSRR w czasie II WŚ, które przetrwały dzięki zaangażowaniu irańskiego państwa.

W trakcie wyprawy odwiedzono takie miasta, jak Shiraz, Persepolis (ruiny starożytnej Persji), Isfahan, Jazd, Kashan, Abyame, nie zapominając o akcji górskiej w paśmie Elburs oraz kąpieli w Morzu Kaspijskim.

Prócz satysfakcji ze zdobycia szczytu oraz przepięknych widoków, podróż umilały uczestnikom wszechobecne uśmiechy, życzliwość, gościnność i pogoda ducha Iranczyków. Poznanie ich kultury, choć tak odmiennej od naszej, było niezwykle wzbogacającym doświadczeniem. W trakcie wyjazdu uczestnicy starali się jak najwięcej wykorzystać czas na poznanie ich kultury, zwyczajów i codziennego życia w celu wystąpienia z cyklem prelekcji dotyczących Iranu.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 29. Wrzesień 2014 - 08:43; osoba wprowadzająca: Piotr Komorowski Ostatnia zmiana: poniedziałek, 28. Listopad 2022 - 12:06; osoba wprowadzająca: Piotr Komorowski