Tytułu profesora nauk prawnych dla prof. dr hab. Ewy Bagińskiej

Miło nam poinformować, że postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego z dnia 28 lipca 2015 r. nadano tytuł profesora nauk prawnych prof. dr hab. Ewie Bagińskiej.

Absolwentka studiów prawniczych (1995, UMK), dr n. prawnych (1999, UMK) dr hab. nauk prawnych w zakresie prawa cywilnego (2006, UMK). Ukończyła aplikację sądową (1997). W latach 1995 – 2012 pracownik naukowy na WPiA UMK. Od 2008 r. jest profesorem w Katedrze Prawa Cywilnego na Uniwersytecie Gdańskim; sprawuje funkcję kierownika tej Katedry. Jest również Kierownikiem Podyplomowych Studiów Prawa Medycznego UG.

Odbyła liczne studia i staże zagraniczne, m.in. dwusemestralne studia na Uniwersytecie w Utrechcie (1994), Letnią Szkołę Akademii Prawa Europejskiego przy European University Institute we Florencji (1996), staż w Komisji UE (1998), roczne stypendium Fundacji Fulbright’a (1998/1999) na Catholic University of America w Waszyngtonie oraz roczne stypendium NATO Advance Science Fellowship (2000/2001) na Catholic University of America.

Od 1999 r. zajmuje się zagadnieniem harmonizacji prawa czynów niedozwolonych krajów europejskich, będąc członkiem Europejskiego Centrum Prawa Deliktowego i Ubezpieczeniowego w Wiedniu oraz polskim członkiem European Group on Tort Law. Wystąpiła z referatami na kilkudziesięciu międzynarodowych konferencjach i kongresach; wykładała jako visiting professor na uniwersytetach europejskich (m.in. Coimbra, Florencja, Pisa), CUA w Waszyngtonie oraz UJ.

Jest członkiem International Academy of Comparative Law. Zasiada w Radzie Programowej „European Review of Private Law”, była redaktor naczelną „Studia Iuridica Toruniensia” (2008-2012) oraz członkiem Rady Głównej Szkolnictwa Wyższego w kadencji 2010-2013. Współpracuje z Komisją Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego.

Autorka ponad 140 publikacji polskich i zagranicznych z zakresu prawa cywilnego polskiego i porównawczego, w tym 6 monografii polskich i zagranicznych. Specjalizuje się w prawie odpowiedzialności odszkodowawczej, prawie medycznym, prawie konsumenckim, prawie cywilnym europejskim i amerykańskim.

Na wspólnym zdjęciuwręczenie nagrody

Data publikacji: poniedziałek, 10. Sierpień 2015 - 15:34; osoba wprowadzająca: Marceli Spuła Ostatnia zmiana: piątek, 11. Wrzesień 2015 - 13:05; osoba wprowadzająca: Marceli Spuła