Dobre praktyki w nauczaniu na studiach prawniczych

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego ukazała się książka „Dobre praktyki w nauczaniu na studiach prawniczych”,  M. Balwicka-Szczyrba, J. Kruczalak-Jankowska red., Gdańsk 2020.

Ze wstępu: Pomysł przygotowania publikacji dydaktycznej, prezentującej nowoczesne metody pracy ze studentami, pojawił się kilka lat temu, wraz z wprowadzeniem na kierunku Prawo Wydziału Prawa i Administracji nowatorskiego programu studiów. Jego realizacja wymagała jednak zdobycia odpowiednich doświadczeń i zweryfikowania  przydatności stosowanych metod w praktyce. Dobrym momentem na jego ostateczną realizację stały się obchody 50-lecia Uniwersytetu Gdańskiego.

W publikacji „Dobre praktyki w nauczaniu na studiach prawniczych” zaprezentowano eseje, felietony i szkice pracowników WPiA,  które ukazują, jak ważną częścią  pracy na Uniwersytecie  jest praca ze studentami. W obecnych czasach wielu wyzwań, które stoją przed nauczycielami akademickimi, bycie dobrym  dydaktykiem nie jest proste. Niezbędne staje się bowiem sprostanie  oczekiwaniom studentów wobec zmieniających się  w szybkim tempie realiów społecznych, przy konieczności zachowania tego, co najistotniejsze – ducha nauczania uniwersyteckiego. Z powyższych względów przedkładana książka składa się z dwóch części. W pierwszej, zaprezentowano opracowania odnoszące się do istoty nauczania akademickiego na studiach prawniczych, które w sposób bardziej ogólny nawiązują do warstwy metodycznej i narzędziowej. Część druga zawiera natomiast szkice i felietony, w których autorzy opisują stosowane przez siebie metody i narzędzia dydaktyczne, które służą wzbogaceniu sposobu kształcenia, a także podnoszą jego jakość. (…)

Książka powstała z inicjatywy Wydziałowego Zespołu Tutorów Akademickich przy wsparciu Wydziałowego Zespołu ds. Zapewnienia Jakości Kształcenia, działających na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Data publikacji: środa, 20. Październik 2021 - 09:10; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski Ostatnia zmiana: czwartek, 28. Październik 2021 - 09:44; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski