Seminarium Naukowe w Porcie Gdańsk "Szanse i bariery rozwoju portów morskich - współpraca biznesu i nauki"

W środę 27 maja w Porcie Gdańsk odbyło się I Seminarium Naukowe w Porcie Gdańsk  "Szanse i bariery rozwoju portów morskich - współpraca biznesu i nauki". Seminarium to wspólne przedsięwzięcie Katedry Prawa Morskiego i Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego oraz Zarządu Portu Gdańsk SA. Uczestnikami seminarium byli przede wszystkim studenci Wydziału Prawa i Administracji a także Wydziału Ekonomicznego oraz pracownicy UG i zarządu portu.

Podczas seminarium uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpienia przedstawiciela portu Pana Juliana Skelnika - Dyrektora ds. Współpracy Zagranicznej i PR, który przedstawił gościom potencjał gdańskiego portu oraz jego perspektywy rozwojowe zarówno w bliższej jaki i dalszej przyszłości. Następnie swój referat pt. „Wpływ polityki państwa na rozwój polskich portów morskich” wygłosiła dr Magdalena Adamowicz. Skupiła się ona głównie na tzw. „pakiecie portowym” z IV ustawy deregulacyjnej oraz na zaproponowanych w niej rozwiązaniach mających na celu ułatwienie wykonywania działalności gospodarczej. Chociaż ustawa funkcjonuje dopiero kilka miesięcy, wprowadzone zmiany i uproszczenia procedur kontrolnych oraz odpraw granicznych towarów w polskich portach morskich ukazują pozytywne wyniki. Kolejny referat zatytułowany „Wymogi kodeksu ISPS dotyczące ochrony portu” wygłosiła dr Justyna Nawrot. W swoim wystąpieniu podkreśliła standardy Międzynarodowego Kodeksu Ochrony Statków i Infrastruktury Portowej (ISPS) dotyczące ochrony portu oraz bezpieczeństwa w porcie. Wymogi te zostały ukazane na szerszym tle regulacji dotyczących bezpieczeństwa w porcie, takich jak instytucja miejsc schronienia czy pojęcie bezpiecznego portu. Istotą referatu było ukazanie wagi ochrony portu jako elementu systemu bezpieczeństwa morskiego. Mgr Jakub Puszkarski z Katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego wygłosił referat pt. „Model finansowania polskich portów morskich. Programy i fundusze UE wspierające rozwój portów morskich”. Głównym celem wystąpienia było omówienie modelu finansowania polskich portów morskich na gruncie regulacji krajowych oraz wskazanie możliwości finansowania rozwoju portów z programów i funduszy UE w nowej perspektywie budżetowej UE 2014 - 2020.

Po serii wystąpień i prezentacji uczestników seminarium zaproszono na zwiedzanie portu. Można było zapoznać się z infrastrukturą portową, zwiedzić poszczególne nabrzeża ale także podziwiać ogromny wycieczkowiec Ocean Dream, który przybył do Gdańska z Japonii ze specjalnym przesłaniem pokoju, w 70 rocznicę ataków jądrowych. Niezapomniane wrażenie pozostawił na uczestnikach widok z wieży budynku kapitanatu portu.

Seminarium było także okazją do odbycia ciekawych rozmów i wymiany doświadczeń  oraz nawiązaniem cyklicznej współpracy w organizacji seminariów UG i portu.

Seminarium w Porcie Gdańsk

Data publikacji: czwartek, 4. Czerwiec 2015 - 13:58; osoba wprowadzająca: Jakub Puszkarski Ostatnia zmiana: czwartek, 4. Czerwiec 2015 - 14:27; osoba wprowadzająca: Jakub Puszkarski