Kino pod Paragrafem: CitizenFour

Koło Naukowe "Kultura na Prawo" ponownie zaprasza na spotkanie cyklu filmowego "Kino pod paragrafem", podczas którego zaprezentujemy film "Citizenfour".

Projekcja filmu odbędzie się 4 listopada o godzinie 18:00 w audytorium C na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Po projekcji filmu zapraszamy na dyskusję z gośćmi. Podczas listopadowego spotkania naszymi ekspertami będą: dr Grzegorz Wierczyński (Pracownia Informatyki Prawniczej Wydział Prawa i Administracji UG), dr Sebastian Konefał (Katedra Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej Wydział Filologiczny UG), dr Artur Szutta (Zakład Etyki i Filozofii Społecznej Wydział Nauk Społecznych UG).

CITIZENFOUR (2014)
reż. Laura Poitras, USA/Niemcy, 114min.
Dystrybutor filmowy: Against Gravity

"Długo oczekiwany obraz Laury Poitras o największym skandalu politycznym naszych czasów objawiony światu z pierwszej ręki. Trzecia część trylogii filmowej o Ameryce po 9/11 (poprzednie filmy to „Mój kraj, mój kraj” i „Przysięga”) miała początkowo opowiadać o nadużywaniu władzy i łamaniu prawa przez agencje bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych. Reżyserka pracowała nad filmem od kilku lat, gdy w styczniu 2013 roku otrzymała serię kodowanych e-maili od anonimowego źródła określającego siebie mianem „Citizen Four”. Ich autor pisał, że ma dowody na nielegalne podsłuchy na wielką skalę prowadzone przez Agencję Bezpieczeństwa Narodowego (NSA) we współpracy z wieloma zagranicznymi służbami. Pięć miesięcy później Poitras poleciała do Hongkongu z dziennikarzami z „Guardiana”: Glennem Greenwaldem i Ewenem MacAskilllem. Sfilmowali tam rozmowy z mężczyzną, którego świat poznał później jako Edwarda Snowdena. Jeden z prawników w filmie mówi, że w naszych czasach wolność jest tożsama z utrzymaniem prywatności, która staje się ostatnim bastionem autonomii w zglobalizowanym świecie. Film nie jest tylko szczegółowym zapisem tych rozmów oraz atmosfery pokoju hotelowego za zakrytymi kotarami, ale pokazuje również konsekwencje rewelacji Snowdena i reakcje na nie pochodzące z całego świata. Ten pesymistyczny thriller dokumentalny odkrywa, że żyjemy w czasach przypominjących świat opisany przez Orwella. Czy godzimy się na życie pod kontrolą, która nie zna granic? Czy jesteśmy zainteresowani walką o swoją prywatność? Laura Poitras pracując nad filmem, była wielokrotnie zatrzymywana przy przekraczaniu granicy z USA, a po premierze światowej filmu przeniosła się do Berlina."
[opis: Docs Against Gravity Film Festival]

Data publikacji: czwartek, 29. Październik 2015 - 20:01; osoba wprowadzająca: Łukasz Karczyński Ostatnia zmiana: czwartek, 29. Październik 2015 - 20:01; osoba wprowadzająca: Łukasz Karczyński