Dr Maciej Łaga przewodniczącym Europejskiej Sekcji Młodych ISLSSL

Zawiązanie sekcji młodych Międzynarodowego Stowarzyszenia Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego (ang. skrót ISLSSL) na poszczególnych kontynentach było ideą profesora Adriana Goldina (Uniwersytet w San Andres, Argentyna). Celem takiego przedsięwzięcia miała być integracja młodych naukowców zajmujących się w różnych krajach prawem pracy i prawem zabezpieczenia społecznego, w konsekwencji mająca prowadzić do rozwoju badań komparatystycznych. W sekcji europejskiej stowarzyszenia realizacji tej idei podjął się prof. Stefano Bellomo (Uniwersytet w Perugii, Włochy). Prof. Bellomo zorganizował pierwszą sesję młodych na XI Europejskim Kongresie Prawa Pracy i Zabezpieczenia Społecznego w Dublinie (Irlandia). Zawiązane w Dublinie „Embryo”, rozwijało się w sposób spontaniczny. Do inicjatywy prof. Bellomo, dołączył prof. dr José María Miranda Boto (Uniwersytet Santiago de Compostela, Hiszpania), który w 2015 i 2016 r. na swoim Uniwersytecie zorganizował dwie kolejne konferencje Europejskiej Sekcji Młodych. W przedsięwzięcie zaangażował się też dr Maciej Łaga (Katedra Prawa Pracy WPiA UG), który na Kongresie w Dublinie razem z prof. UW dr hab. Łukaszem Pisarczykiem (Uniwersytet Warszawski) oraz dr hab. Dagmarą Skupień (Uniwersytet Łódzki) przedstawiał polski raport krajowy za lata 2008-2014. W 2015 r. zgromadzenie ogólne Sekcji wybrało trzyosobową radę koordynatorów, w skład której obok prof. dr José Maríi Miranda Boto – jako przedstawiciela Europy Południowej oraz dr Nicoli Gundt (Uniwersytet w Maastricht, Holandia) – przedstawiciela Europy Północnej, wszedł dr Macieja Łaga – jako przedstawiciel Europy Środkowo-Wschodniej. Jako docelową, przyjęto 3-letnią kadencję członków rady i roczną rotację funkcji przewodniczącego i sekretarza. W 2017 r. na konferencji w Gdańsku, funkcję przewodniczącego rady koordynatorów, zgodnie z zasadą rotacji, przejął dr Maciej Łaga. Aktywność dr Macieja Łagi w europejskich strukturach międzynarodowego stowarzyszenia – zarówno organizacyjna, jak i publikacyjna – przyczynia się do wzmacniania, wypracowywanej przez lata, silnej pozycji gdańskiej Katedry Prawa Pracy oraz Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego w europejskim środowisku naukowym prawa pracy i prawa zabezpieczenia społecznego.

Data publikacji: wtorek, 3. Październik 2017 - 12:41; osoba wprowadzająca: Maciej Łaga Ostatnia zmiana: wtorek, 3. Październik 2017 - 12:41; osoba wprowadzająca: Maciej Łaga