Książka pt. „Usucapio. Rzymskie pochodzenie współczesnej instytucji zasiedzenia” autorstwa dr Beaty J. Kowalczyk | Wydział Prawa i Administracji

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego ukazała się monografia „Usucapio. Rzymskie pochodzenie współczesnej instytucji zasiedzenia” autorstwa dr Beaty J. Kowalczyk.

W monografii dokonano analizy rzymskiej instytucji zasiedzenia oraz zaprezentowano jej ewolucję od usus auctoritas, uregulowanej w ustawie XII tablic, do zasiedzenia zwyczajnego, wprowadzonego przez ustawodawstwo Justyniana, co pozwala dostrzec geniusz prawniczy i wysoki poziom kultury prawnej społeczeństwa rzymskiego. Wyjątkowy charakter publikacji polega na tym, że zaprezentowane przez Autorkę transformacje w obrębie konstrukcji zasiedzenia, wraz z jego przesłankami w prawie rzymskim ukazują obraz instytucji, recypowanej do współczesnych ustawodawstw nie tylko w Europie, ale i na świecie. Czytelnik może go poznać dzięki prawnoporównawczej analizie instytucji zasiedzenia dokonanej przez Autorkę w obrębie wybranych państw pochodzących z kręgu kultury common law, kultury prawa stanowionego oraz spośród krajów o systemach mieszanych. W książce Beata J. Kowalczyk na kanwie zastosowanych współcześnie rozwiązań poszukuje ostatecznie optymalnego systemu zasiedzenia.

Usucapio. Rzymskie pochodzenie współczesnej instytucji zasiedzenia.
Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Beata Kowalczyk
Treść wprowadzona przez: Beata Kowalczyk