„Klaster Kosmiczny. Inteligentna Specjalizacja?” Zarządzaniem ryzykiem, finanse i ubezpieczenia w projektach kosmicznych

SEMINARIUM 9 LISTOPADA 2017

Klaster Kosmiczny. Inteligentna Specjalizacja?

Zarządzaniem ryzykiem, finanse i ubezpieczenia w projektach kosmicznych.

Komisja Nauk Kosmicznych działająca przy Oddziale Gdańskim Państwowej Akademii Nauk od marca 2017 organizuje cykliczne spotkania dotyczące różnych zagadnień w zakresie nauk kosmicznych. Dotychczasowe spotkania odbyły się w czerwcu i wrześniu i dotyczyły:

1. Polska Strategia kosmiczna. Jak dogonić Europę?

2. Inżynieria kosmiczna. Innowacyjność u progu nowej ery.

Komisja Nauk Kosmicznych powstała w marcu 2017 roku w odpowiedzi na zainteresowanie środowiska naukowego zagadnieniami kosmicznymi i satelitarnymi. Komisja – ze względu na swój wielodyscyplinarny charakter – została podzielona na trzy sekcje (1) technologii kosmicznych i satelitarnych, (2) zarządzania przestrzenią kosmiczną, (3) prawa kosmicznego.

Kolejne seminarium odbędzie się 9 listopada 2017 roku w Wyższej Szkole Administracji i Biznesu im. E. Kwiatkowskiego, w Gdyni, ul. Kielecka 7, sala Konferencyjna, pod tytułem: „Klaster Kosmiczny. Inteligentna Specjalizacja?” Jego przedmiotem będzie Zarządzaniem ryzykiem, finanse i ubezpieczenia w projektach kosmicznych.

Seminarium będzie moderowane przez Prof. dr hab. Zdzisława Brodeckiego z Wyższej Szkoły Administracji i Biznesu, oraz dr Katarzynę Malinowską, adiunkta w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie (wykładowcy prawa kosmicznego, autora publikacji w zakresie ubezpieczeń kosmicznych).

Celem najbliższego seminarium jest badanie obecnego stanu polskiego sektora kosmicznego w kontekście zarządzania ryzykami w realizacji projektów kosmicznych i wyzwań związanych z finansowaniem przedsięwzięć gospodarczych w dziedzinie eksploracji przestrzeni kosmicznej. Powyższe ma znaczenie dla wyznaczania kierunków rozwoju polskiego sektora kosmicznego, przy wykorzystaniu doświadczeń zagranicznych w tym zakresie, w sytuacji zwiększającego się udziału polskiego w projektach realizowanych min. przez ESA.

W posiedzeniu uczestniczyć będą eksperci w zakresie identyfikacji, szacowania i ubezpieczenia ryzyk w sektorze kosmicznym i lotniczym oraz finansowania przedsięwzięć, zarówno z Polski, jak i Wielkiej Brytanii i Holandii.

Program seminarium obejmuje:

I Polski przemysł kosmiczny i jego perspektywy

Otwarcie Seminarium  - Prof. Z. Brodecki

Wprowadzenie do tematyki seminarium – dr Katarzyna Malinowska

Ryzyka w polskim sektorze kosmicznym – stan obecny

Piotr Ceranowicz – THB Polska

10.30 – 11.15 – Czy finanse są granicą dla projektów kosmicznych?

1. Sektory przemysłu kosmicznego i ich wymiar  finansowy, w tym spektrum

2. Wymagania infrastruktury finansowej, finansowanie

3. Wyzwania finansowania projektów kosmicznych i perspektywy na przyszłość

Anna Coast / Bob Franklin  - Telcoconsulting