International Seminar „Roman maritime law”

W dniach 18-19 listopada 2017 roku na Wydziale Prawa i Administracji UG odbyło się pierwsze międzynarodowe seminarium pt. „Roman maritime law”, zorganizowane przez Zakład Prawa Rzymskiego WPiA UG. Poświęcone było ono rzymskiemu prawu morskiemu i dziejom rzymskiej obecności na morzach, a także związanym z nimi wybranym zagadnieniom współczesnego prawa morskiego. W spotkaniu wzięło udział kilkunastu badaczy, reprezentujących czołowe polskie ośrodki badań nad prawem rzymskim i historią Imperium Romanum. Uczestnikami seminarium byli także dr Benet Salway z University College London oraz dr Petr Dostalík z Univerzita Palackého v Olomouci (Czechy); referat przesłał też prof. Francisco J. Andrés Santos z Universidad de Valladolid (Hiszpania). W części obrad wzięła też udział prof. Dorota Pyć, kierownik Katedry Prawa Morskiego WPiA UG, wraz ze współpracownikami.

Seminarium, było okazją do przedstawienia aktualnego stanu nauki rzymskiego prawa morskiego oraz wymiany doświadczeń naukowych. Wygłoszone referaty dotyczyły trzech pól badawczych: dziejów rzymskiego ustawodawstwa z zakresu prawa morskiego, różnych aspektów rzymskiego prawa morskiego i jego zastosowania w sferze publicznej oraz wykorzystania rzymskich rozwiązań w perspektywie prawno-porównawczej. Wystąpienia wywołały ożywione dyskusje, toczone w trakcie obrad, a także w kuluarach konferencji. Całodniowe spotkanie zakończyło się kolacją zorganizowaną w jednej z gdańskich restauracji włoskich. Organizatorzy przewidują publikację wystąpień oraz nadesłanych tekstów w osobnym zeszycie Gdańskich Studiów Prawniczych.

W skład komitetu naukowego oraz organizacyjnego seminarium wchodzili pracownicy Zakładu Prawa Rzymskiego WPiA UG: prof. Jacek Wiewiorowski, dr Beata J. Kowalczyk oraz dr Bartosz Szolc-Nartowski.

International Seminar "Roman maritime law"

Data publikacji: wtorek, 21. Listopad 2017 - 13:47; osoba wprowadzająca: Beata Kowalczyk Ostatnia zmiana: środa, 10. Kwiecień 2019 - 22:27; osoba wprowadzająca: Dawid Michalski