Dr Anna Klimaszewska dołącza do międzynarodowego zespołu badawczego w Paryżu

Prof. Olivier Descamps, dyrektor Instytutu Historii Prawa na Uniwersytecie Paris II Panthéon-Assas zaprosił dr Annę Klimaszewską, jako jedynego naukowca z Europy Środkowo-Wschodniej, na kilkumiesięczny pobyt w Paryżu w celu dołączenia do międzynarodowego zespołu badawczego realizującego projekt PHEDRA (“Pour une Histoire Européenne du DRoit des Affaires” - For a European History of Commercial Law). Paryski Instytut Historii Prawa jest drugim największym w Europie po Instytucie Maxa Plancka (MPIeR) ośrodkiem badań nad historią prawa, składającym się z kilkudziesięciu stałych członków, badaczy, profesorów wizytujących i doktorantów.

Zespół PHEDRA został utworzony w wyniku współpracy naukowców z wielu różnych centrów akademickich i uniwersytetów. Kierują nim: Olivier Descamps (Professeur des universités, Institut d’Histoire du Droit – Université Paris II Panthéon-Assas), Xavier Prévost (Professeur des universités, Institut de recherche Montesquieu-CAHD – Université de Bordeaux), Luisa Brunori (Chargée de recherche HDR au Cnrs, Centre d’Histoire Judiciaire – Université de Lille).

Członkami Rady Naukowej są: David Deroussin (Professeur des universités CLHDPP – Université Jean Moulin Lyon 3), Florent Garnier (Professeur des universités CTHDIP – Université Toulouse 1 Capitole), Nicolas Laurent-Bonne (Professeur des universités CMH – Université Clermont-Auvergne), Alexis Mages (Professeur des universités CID – Université de Bourgogne), Olivier Serra (Professeur des universités IODE – Université de Rennes 1) oraz Victor Simon (Maître de conferences CEJESCO – Université de Reims Champagne-Ardenne).
   Jednocześnie wielu specjalistów z innych państw zaangażowanych jest w badania prowadzone w ramach projektu (np. Ferdinando Mazzarella – Università di Palermo, Margarita Serna Vallejo – Universidad de Cantabria, Alain Wijffels – Universiteit Leiden, Guido Rossi – University of Edimburgh oraz Mathias Schmoeckel – Universität Bonn).

Pobyt badawczy sfinansowany zostanie ze środków Narodowej Agencji Wymiany Akademickiej w ramach stypendium im. Bekkera, którego jedną z laureatek została dr Anna Klimaszewska. Stypendia przyznawane naukowcom w naukach medycznych, inżynieryjnych i technicznych, przyrodniczych, społecznych i humanistycznych otrzymało 126 osób z całej Polski, w tym 3 z Uniwersytetu Gdańskiego.

Data publikacji: poniedziałek, 20. Styczeń 2020 - 16:33; osoba wprowadzająca: Dawid Michalski Ostatnia zmiana: poniedziałek, 20. Styczeń 2020 - 16:33; osoba wprowadzająca: Dawid Michalski