fbpx Nowy kierunek: Criminology and Criminal Justice | Wydział Prawa i Administracji

Nowy kierunek: Criminology and Criminal Justice | Wydział Prawa i Administracji

Nowy kierunek: Criminology and Criminal Justice

banner
Criminology and Criminal Justice at the University of Gdańsk is modern and pioneering field of study in the whole country, exceptional also in Europe. It was set up by Faculty of Law and Administration and Faculty of Social Sciences with the cooperation of Polish Academy of Sciences.
Education in the field of Criminology is carried out as three-year first-cycle program (Bachelor).
The field of Criminology offers knowledge and practical skills, which give high qualifications in work in the broadly defined judiciary (like in the police as a probation or prison officer) and also in nongovernmental organizations (for example as mediators or social workers).

Criminology and Criminal Justice  to kierunek multidyscyplinarny, wykorzystujący potencjał naukowy aż czterech wydziałów Uniwersytetu Gdańskiego: Wydziału Prawa i Administracji, Wydziału Chemii, Wydziału Biologii, Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki.
Kształcenie na kierunku  realizowane jest w ramach trzyletnich studiów pierwszego stopnia (licencjackich). W toku studiów przewidziane są zajęcia praktyczne i warsztaty prowadzone m.in. przez sędziów, prokuratorów, kuratorów, mediatorów, funkcjonariuszy Policji oraz Służby Więziennej, pracowników ośrodków diagnozowania psychologicznego. Wybór określonego modułu kształcenia dostosowano do konkretnej ścieżki kariery wybranej przez studenta.

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Sławomir Dajkowski
Treść wprowadzona przez: Sławomir Dajkowski