Konkurs literacki 2020

Jury  1. Edycji Konkursu Literackiego dla Studentów Wydziału Prawa i Administracji

postanowiło

przyznać I miejsce i Nagrodę Dziekana

Panu Filipowi Rudolfowi

studentowi I roku kierunku Podatki i doradztwo podatkowe (tryb niestacjonarny)

za pracę pt. "Pani T.".

 

Jury postanowiło również o przyznaniu wyróżnienia następującym Uczestniczkom i Uczestnikom (kolejność alfabetyczna):

 

p. Wiktorii Bączek (Kryminologia, studia stacjonarne, II rok, studia licencjackie) za pracę pt. „Wspomnienie"

 

p. Ksaweremu Hajdamowiczowi (Prawo, studia stacjonarne, III rok)  za pracę pt. "Po śladach"

 

p. Łucji Koniecznej (Prawo, studia stacjonarne, II rok) – za pracę pt. "Czy warto"

 

p. Joannie Majkowskiej (Prawo, studia stacjonarne, V rok) – za pracę pt. "Dzień z życia aplikanta"

 

p. Małgorzacie Milewicz (Prawo, studia stacjonarne, V rok) – za pracę pt. "Cień nadziei"

 

p. Emanueli Olszewskiej (Prawo, studia stacjonarne, II rok) – za pracę pt. "Tęsknię za Tobą W. Tango zapominania o nieżyciu"

 

p. Martynie Stein (Podatki i doradztwo podatkowe, studia stacjonarne, II rok, studia licencjackie) – za pracę pt. "List do Wydziału Prawa i Administracji"

 

p. Tomaszowi Szrederowi  (Podatki i doradztwo podatkowe, studia stacjonarne, I rok, studia licencjackie) za pracę pt. "Czarny Gdańsk: Przebudzenie"

 

p. Kamili Teodorskiej  (Prawo, studia stacjonarne, IV rok) – za pracę pt. "Ciało"

 

Wszystkie nagrodzone prace będziemy publikować na stronie internetowej wydziału – stopniowo, co pewien czas kolejną pracę, o czym będzie informowali w kanałach informacyjnych Wydziału.

 

 

Szanowni Państwo,

 

pragniemy bardzo podziękować za udział w naszym konkursie.

Jesteśmy z Państwa dumni i bardzo szczęśliwi, że wpłynęło tyle prac.

Konkurs – w zamyśle jego inicjatorów – miał być formą zaktywizowania studentów w sposób niespotykany do tej pory na Wydziale. Państwa odzew świadczy o tym, że się udało.

Wiele tekstów było bardzo emocjonalnym zapisem doświadczeń czasu izolacji, poczucia zagrożenia i niepewności. Prace – nie pozbawione wątków autobiograficznych – stały się w naszych rękach cennym depozytem. Chcielibyśmy podziękować za zaufanie, jakim nas Państwo obdarzyli. Konkurs, mający być przede wszystkim dobrą zabawą, stał się – dzięki Państwu – poruszającym  świadectwem Państwa emocji, pragnień i tęsknoty za Wydziałem.
Pozwolimy sobie zacytować fragment zwycięskiej pracy: „Bez gwaru rozmów, tupotu kroków, wybuchów śmiechu, nerwowych szeptów, anegdotek, żartów i krzątaniny, a więc po prostu bez ludzi, ten Wydział okazał się jedynie wydziałem.”

Pragniemy wyrazić nadzieję, że nasz wydział wkrótce stanie się znowu WYDZIAŁEM  i będziemy mieli możliwość spotkania się z Państwem osobiście.

Raz jeszcze bardzo dziękujemy Państwu za wzięcie udziału w konkursie i podzielenie się z nami Państwa historiami. Choć spośród zgłoszonych tekstów musieliśmy wybrać ten najlepszy, to bardzo zależy nam, aby wszyscy Państwo usłyszeli słowa uznania i przyjęli nasze najlepsze gratulacje.

 

Członkowie Jury


 

Filip Rudolf

 

PANI T.

 

            Nie widziała, rzecz jasna. Wiedziała jednak doskonale. Zmieniło się wszystko, choć pozornie nie zmieniło się nic. Rozpoczął się nowy rok akademicki, jakby dobrze naoliwionych trybów tej maszyny nie mogła zatrzymać nawet globalna pandemia. Odbywają się zajęcia, powstają gigabajty notatek, zachowany zostaje obieg dokumentów. Na papierze wszystko jest jak należy, bez zarzutu, mucha nie siada. Dla niej jednak nic nie jest takie jak przedtem. Jakby osiadła na mieliźnie w cichym starorzeczu, a główny nurt rzeki płynął sobie gdzieś hen, daleko, bez jej udziału.

            Mogłoby się wydawać, że taka sytuacja jest godna pozazdroszczenia. Cisza i spokój, urlop bez nieuchronnej niczym miecz Damoklesa daty powrotu na szerokie, rwące wody. Nic bardziej mylnego. Do blasku fleszy przywyka się niepostrzeżenie. Z początku krępują, stresują i wywołują zakłopotanie, ale po jakimś czasie, gdy gasną, zaczyna ich boleśnie brakować. I jej przyszło się o tym przekonać – na własnej, częściowo tylko okrytej skórze. Gdyby miała ku temu sposobność, na pewno by zaprotestowała. Powiedziałaby coś o tym, że to nie o flesze chodzi, lecz o emocje. Wygłosiłaby to zdanie tak przekonująco, z taką swadą, że na pewno byśmy jej uwierzyli. Dodałaby, że to nie jej emocje są tutaj najważniejsze, że zawsze – dosłownie i w przenośni – jest w tle, na drugim planie.

            Ktoś idzie. Echo samotnych kroków rozbrzmiewa w korytarzach pustego wydziału. Niemrawe, przytłumione światło listopadowego słońca rozświetla jej sylwetkę, ale na pół gwizdka, na słowo honoru. Kroki oddalają się, cichną i w końcu zamierają.

            Emocje. Nie jej, studentów. Szeroka paleta, od bieli radości po czerń rozpaczy, ale zawsze prawdziwe, autentyczne. Najsilniej odczuwała tę niepowtarzalną mieszankę radości, ulgi i zmęczenia, jaką emanują tuż po pomyślnej obronie. Nawet gdyby mogła na nich spojrzeć, to widziałaby jedynie kark i wyprostowane do zdjęcia plecy. Nie było jej to jednak potrzebne do tego, żeby cieszyć się razem z nimi. Czuła całą sobą tę satysfakcję, to pulsujące, musujące zadowolenie. W takich chwilach najchętniej odrzuciłaby na bok swoje atrybuty i mocno przytuliła tego młodego człowieka stojącego tuż przed nią, na wyciągnięcie ręki.

            Nigdy sobie na to, rzecz jasna, nie pozwoliła. Musiała zachować powagę. Nie miała innego wyjścia. Bycie symbolem zobowiązuje. Westchnęła i choć zrobiła to cicho, to i tak zabrzmiało to jak huk wystrzału w przejmującej ciszy tego gmachu.

            Tęskniła. Gdyby to wyartykułowała, to pewnie zabrzmiałoby to jakoś smętnie, żałośnie. W pobliżu nie było nikogo, kto mógłby pocieszyć, spojrzeć ze współczuciem lub choć pokiwać głową na znak, że rozumie. Poza tym nigdy tak nie robiła. Milczała. Sama ze sobą i swoimi uczuciami. Tęsknota nie jest emocją-gejzerem, emocją-falą, emocją-kaskadą. Kapie, spływa po człowieku, otula jak całun. Bębni ponuro o szybę jak krople deszczu w jesienny wieczór. Wszystko się zgadza, jedność czasu, miejsca i akcji. Jesień, pustka i wydział.

            I ten paradoks, że im bardziej jest fizycznie obecna w jego murach, tym mocniej za nim tęskni. Jak samotny aktor pośród sztafażu, będącego boleśnie umowną dekoracją, gdy widownia świeci pustkami. Bez gwaru rozmów, tupotu kroków, wybuchów śmiechu, nerwowych szeptów, anegdotek, żartów i krzątaniny, a więc po prostu bez ludzi, ten Wydział okazał się jedynie wydziałem.

            Nie może jednak popaść w melancholię. Musi to wszystko wyważyć, wziąć pod uwagę wszelkie racje i aspekty. Pandemia jest złożonym problemem. Emocje są złożonym problemem. Nie występują oddzielnie, wypreparowane, lecz współistnieją, współgrają jak grecki chór. Na jednej szali tęsknota, na drugiej nadzieja. To kwestia czasu, gdy ta druga przeważy. Ani się nie obejrzy, w jej przypadku jedynie metaforycznie, a wydział znów stanie się Wydziałem.

            Tymczasem sobie odetchnie, przełoży miecz do drugiej dłoni, da odpocząć zdrętwiałym mięśniom. Przecież i tak nikt nie zauważy.

nagroda



Prace wyróżnione w I Konkursie Literackim o Nagrodę Dziekana WPiA
 

Imię, nazwisko

Tytuł

Rok, kierunek studiów

Tomasz Szreder

Czarny Gdańsk: Przebudzenie

Podatki i doradztwo podatkowe, stacjonarne, I rok, studia licencjackie

Wiktoria Bączek

Wspomnienie

Kryminologia, stacjonarne, II rok, studia licencjackie

Joanna Majkowska

Dzień z życia aplikanta

Prawo, stacjonarne, V rok

Ksawery Hajdamowicz

Po śladach

Prawo, stacjonarne, III rok

Małgorzata Milewicz

Cień nadziei

Prawo, stacjonarne, V rok

Łucja Konieczna

Czy warto?

Prawo, stacjonarne, II rok

Emanuela Olszewska

Prawo, stacjonarne, II rok

Kamila Teodorska

Ciało

Prawo, stacjonarne, IV rok

Martyna Stein

List do Wydziału Prawa i Administracji

Podatki i doradztwo podatkowe, stacjonarne, II rok, studia licencjackie


Szanowni Państwo, Drodzy Studentki i Studenci

 

serdecznie zapraszamy do udziału w 1. edycji Konkursu Literackiego dla Studentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

 

Konkurs jest wzorowany na podobnych inicjatywach organizowanych od lat na najlepszych wydziałach prawa na świecie - na czele z Yale Law School. 

 

Szczegółowe informacje na temat Konkursu znajdą Państwo poniżej w Regulaminie Konkursu oraz Zarządzeniu Dziekana WPiA UG.

 

SERDECZNIE ZAPRASZAMY I ŻYCZYMY POŁAMANIA PIÓR!


Regulamin Konkursu Literackiego

 na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego

 

I. POSTANOWIENIA OGÓLNE

  1. Organizatorem Konkursu jest Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.
  2. Celem Konkursu jest propagowanie kultury i twórczości literackiej wśród studentów WPiA UG, rozwijanie umiejętności literackich, a także promocja Wydziału i jego studentów jako osób wrażliwych na piękno i bogactwo języka ojczystego.
  3. Autor najlepszej pracy otrzymuje nagrodę finansową w wysokości 1000 zł, ponadto nagrodzone opowiadanie zostanie opublikowane na stronie internetowej Wydziału w stałej zakładce poświęconej Konkursowi. Organizatorzy „Konkursu” zastrzegają sobie możliwość ogłoszenia opowiadania drukiem wraz z opowiadaniami nagrodzonymi w kolejnych latach.
  4. Organizator zastrzega sobie prawa do:
  1. wprowadzania zmian w regulaminie Konkursu,
  2. odstąpienia od organizowania Konkursu bez podania przyczyny,
  3. nierozstrzygnięcia Konkursu w przypadku zbyt małej liczby nadesłanych prac,
  4. rozstrzygania w kwestiach nieuregulowanych postanowieniami regulaminu.

II. ZASADY KONKURSU

  1. Udział w Konkursie mogą wziąć aktualni studenci Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.
  2. Każdy uczestnik może zgłosić tylko jedno opowiadanie.
  3. Temat opowiadania w I edycji Konkursu: „Tęsknię za tobą, Wydziale!”. W kolejnych edycjach temat każdorazowo będzie podawany do wiadomości uczestników Konkursu
    w momencie jego ogłoszenia na stronie internetowej Wydziału Prawa i Administracji UG.
  4. Termin trwania Konkursu ogłasza organizator do końca października.
  5. Termin nadsyłania prac upływa w dniu 30 listopada roku kalendarzowego, w którym ogłoszono Konkurs.
  6. Do Konkursu przyjmowane są prace:
  1. w dowolnej konwencji literackiej,
  2. pisane prozą,
  3. zapisane w pliku w formacie Word, rtf lub txt oraz w formie wydruku (czcionka: Times New Roman 12, interlinia 1 pkt, marginesy 2,5 cm, maksymalna liczba znaków wraz
    ze spacjami: 15 tysięcy),
  4. napisane w języku polskim,
  5. dotąd niepublikowane,
  6. stanowiące oryginalne dzieło napisane osobiście przez zgłaszającego je autora.

 

 

III. ZGŁASZANIE PRAC

  1. Prace należy nadsyłać w formie papierowej na adres: dr hab. Marcin Michał Wiszowaty, prof. UG, Prodziekan ds. Rozwoju, Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet Gdański, ul. Jana Bażyńskiego 6, 80-309 Gdańsk z dopiskiem: „KONKURS LITERACKI” oraz pocztą e-mail – na adres: konkursliteracki@prawo.ug.edu.pl
  2. Przesyłka musi być oznaczona unikalnym i zanonimizowanym symbolem stworzonym przez autora (znak, logo). W dołączonej do wydruku zamkniętej kopercie, również oznaczonej tym samym symbolem, muszą się znaleźć dane uczestnika (imię, nazwisko, numer studenta, rok i kierunek studiów, adres mailowy oraz numer telefonu kontaktowego). Są to dane obowiązkowe. Symbol służy zachowaniu anonimowości autora w procesie decyzyjnym jury konkursowego. Nie należy dopisywać danych osobowych w jakimkolwiek miejscu na egzemplarzu opowiadania.
  3. Do opowiadania należy dołączyć zgodę na publikację o treści:
    „Wyrażam zgodę na wykorzystanie i publikację pracy pt. [tytuł pracy] przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego na oficjalnej stronie internetowej oraz w zbiorze opowiadań (publikacja w wersji książkowej, w formie audiobooka i elektronicznej). Jednocześnie – w przypadku publikacji mojej pracy na stronie i/lub w książce – wyrażam zgodę na wprowadzenie do niej niezbędnych poprawek redakcyjnych”.

IV. SEKRETARZ KONKURSU

  1. Sekretarz Konkursu przyjmuje nadesłane prace.
  2. Sekretarz Konkursu rozsyła prace członkom Jury, zachowując należytą staranność, aby do czasu ich ocenienia autorzy pozostali jurorom nieznani, a przydział prac był przypadkowy i możliwie równomierny.
  3. Sekretarz nie należy do Jury Konkursu oceniającego prace.

V. SPOSÓB OCENY PRAC, SKŁAD JURY KONKURSU

  1. Prace oceniane są przez członków Jury.
  2. Kryteria oceny prac: poziom literacki pracy, oryginalność, związek z tematem konkursu.
  3. Proces oceniania prac jest tajny.
  4. Oficjalne ogłoszenie wyników Konkursu następuje w poniedziałek przypadający przed pierwszym dniem Bożego Narodzenia.
  5. W momencie ogłoszenia wyników zostają ujawnione dane osobowe (imię i nazwisko) autora zwycięskiej pracy.

 

 

VI. NAGRODY

  1. Autor najlepszej pracy otrzymuje nagrodę finansową w wysokości 1000 zł.
  2. Osoba nagrodzona zostaje powiadomiona o tym fakcie drogą mailową. Fakt przyznania nagrody wraz z podaniem imienia i nazwiska zwycięzcy zostają podane do publicznej wiadomości za pośrednictwem wydziałowych internetowych kanałów informacyjnych.

VII. DANE OSOBOWE I POLITYKA PRYWATNOŚCI

  1. Warunkiem uczestnictwa w Konkursie jest podanie prawdziwych danych osobowych.
  2. Dane osobowe uczestników pozyskane są wyłącznie do celów Konkursu i nie będą udostępniane podmiotom trzecim.
  3. Wysłanie pracy na Konkurs jest równoznaczne ze zgodą na wykorzystanie danych osobowych do celów Konkursu.
  4. Organizator gwarantuje autorowi prawo wglądu do jego danych osobowych, a także możliwość ich poprawiania.

 

Zarządzenie Dziekana Wydziału Prawa i Administracji

Uniwersytetu Gdańskiego

z dnia 3 listopada 2020 r.

 

w sprawie ustanowienia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego 
Konkursu Literackiego

 

Na podstawie § 72 ust. 4 i 5 Statutu Uniwersytetu Gdańskiego z dnia 13 czerwca 2019 r. (tekst ujednolicony z dnia 23 września 2020 r.) – zarządza się, co następuje:

§ 1.

Ustanawiam Konkurs Literacki (dalej „Konkurs”), organizowany dorocznie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, polegający na napisaniu utworu literackiego w formie opowiadania na określony temat.

§ 2.

Konkurs przeznaczony jest dla studentów Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

§ 3.

Nagrodą w Konkursie jest publikacja tekstu zwycięskiego opowiadania na stronie internetowej Wydziału w stałej zakładce dotyczącej Konkursu oraz nagroda finansowa.

§ 4.

  1. Powołuję Jury Konkursu w osobach:
  1. Przewodniczący Jury – Dziekan WPiA UG, dr hab. Wojciech Zalewski, prof. UG;
  2. Dyrektor Biblioteki Prawnej UG – p. Anna Stasiewicz-Jakubik;
  3. Dyrektor Wydawnictwa UG – p. Joanna Kamień;
  4. Dr hab. Maciej Wojciechowski (WPiA UG);
  5. Dr Dominika Mróz-Szarmach (WPiA UG);
  6. Dr Marcin Michalak (WPiA UG);
  7. Dr Tomasz Snarski (WPiA UG).
  1. Powołuję Sekretarza Konkursu w osobie Prodziekana ds. Rozwoju WPiA UG, dr. hab. Marcina M. Wiszowatego, prof. UG.

§ 5.

Szczegółowy tryb przeprowadzenia Konkursu określa „Regulamin Konkursu Literackiego
na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego”, który stanowi załącznik do niniejszego Zarządzenia.

§ 6.

Zarządzenie wchodzi w życie z dniem podpisania.

plakat

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 2. Listopad 2020 - 09:46; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski Ostatnia zmiana: środa, 3. Listopad 2021 - 14:15; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski