II Prawnicze Forum Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa | Wydział Prawa i Administracji

II Prawnicze Forum Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa

czwartek, 11 maja 2017 roku, 14:50

II Prawnicze Forum Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa

„Prawne problemy rozpraszania i koncentracji zabudowy”

Gdańsk, 12 maja 2017

Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego

ul. Jana Bażyńskiego 6 sala Rady Wydziału (nr 2055, I piętro)

Szczegółowy program:

10:30 - 11:00 – Rejestracja uczestników

11:00 - 11:15 – Powitanie i uroczyste otwarcie konferencji

Prorektor ds. Kształcenia Uniwersytetu Gdańskiego – dr hab. Anna Machnikowska, prof. nadzw. UG

Prodziekan ds. Studenckich i Nauki WPiA UG – dr hab. Oktawian Nawrot, prof. nadzw. UG

11:15 -13:00 – Sesja I. Referaty

– przewodniczy prof. dr hab. Jan Zimmermann, Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

1. „Rozpraszanie i koncentracja zabudowy jako problem prawny” – Wprowadzenie do tematu konferencji

– dr hab. Tomasz Bąkowski, prof. nadzw., Katedra Prawa Administracyjnego Uniwersytet Gdański

2. „Rozpraszanie i koncentracja zabudowy. Aspekty urbanistyczne i możliwe skutki prawne”

– prof. dr hab. inż. arch. Piotr Lorens – Politechnika Gdańska

3. „Gmina wobec zjawisk rozpraszania i koncentracji zabudowy (odpowiedzialność prawodawcy miejscowego za stan patologicznej zabudowy)"

– prof. dr hab. Zygmunt Niewiadomski – Szkoła Główna Handlowa w Warszawie

4. „Ocena stosowania obowiązującego prawa z punktu widzenia rozpraszania i koncentracji zabudowy”

– dr Katarzyna Małysa-Sulińska – Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

5. „Rozpraszanie i koncentracja zabudowy z perspektywy obszarów miejskich i wiejskich oraz tzw. obszarów metropolitalnych"

– prof. nadzw. dr hab. Igor Zachariasz - Uczelnia Łazarskiego – Warszawa

6. „Publiczne prawo do infrastruktury technicznej i społecznej w kontekście rozpraszania i koncentracji zabudowy"

– prof. PW dr hab. Robert Suwaj – Politechnika Warszawska

13:00-13:30 – przerwa kawowa

13:30-14:30 – Sesja II. Komunikaty

– przewodniczy dr hab. Mariusz Bogusz, prof. nadzw. UG, Uniwersytet Gdański

1. Zakres i zasady komasacji terenów inwestycyjnych,

- dr hab. Jarosław Dobkowski, prof. UWM, mgr Paweł Sobotko – Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

2. Decyzja o warunkach zabudowy jako instrument rozpraszania zabudowy

- dr Jacek Jaworski – Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie

3. Środowiskowe uwarunkowania rozpraszania i koncentracji zabudowy – aspekty prawne

- dr Anna Fogel – Instytut Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa w Warszawie

4. Zabudowa zagrodowa a rozpraszanie i koncentracja zabudowy

- dr Bogusława Dobkowska – Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie

14:30-15:30 – ekspercki panel dyskusyjny z możliwością zadawania pytań z sali

- moderator dr Jakub Szlachetko, Uniwersytet Gdański

prof. dr hab. Marek Szewczyk – Uniwersytet im. Adam Mickiewicza w Poznaniu

dr hab. Mirosław Pawełczyk, prof. UŚ – Uniwersytet Śląski

dr Maksymilian Cherka – Uniwersytet Warszawski

dr Adam Kowalewski – Komitet przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN

dr Joanna Lemańska – Uniwersytet Jagielloński w Krakowie

15:30 – Podsumowanie i zakończenie konferencji
Współorganizator konferencji i patron merytoryczny

Polska Fundacja Prawa Konkurencji i Regulacji Sektorowej Ius Publicum
Al. Jerozolimskie 31/5, 00-508 Warszawa

Fundacja powstała z inicjatywy  praktyków i teoretyków prawa gospodarczego, będących przedstawicielami ośrodków akademickich Uniwersytetu Śląskiego i Uniwersytetu Warszawskiego. Nadrzędnym celem   Fundacji   jest   prowadzenie działalności  społecznej, oświatowej, naukowej i badawczej w zakresie problematyki prawa publicznego, a w szczególności prawa konkurencji i regulacji sektorowej, jak również wspieranie inicjatyw i przedsięwzięć mających na celu wzmacnianie świadomości prawnej w tym zakresie, oraz rozwój zainteresowania tymi dziedzinami prawa. Urzeczywistnienie powyższych założeń ideowych Fundacji jest realizowane pod patronatem organizacji samorządowych i państwowych, przy wsparciu wybitnych przedstawicieli nauki, m.in. poprzez organizowanie sympozjów, odczytów, badań naukowych, zjazdów, zebrań, konferencji, aktywność ekspercką, a także prowadzenie działalności wydawniczej.

Partner konferencji

Instytut Prawa Gospodarczego Sp. z o.o.
ul. 3-Maja 10/2, 40-096 Katowice

Instytut łączy prawo z praktyką gospodarczą i oferuje usługi wszechstronnego wsparcia dla biznesu w kwestiach prawnych, podatkowych, jak również w kwestii zarządzania ryzykiem. Skupia grono ekspertów łączących szeroką wiedzę z różnych obszarów prawa z praktycznym doświadczeniem biznesowym i kompetencjami w poradnictwie gospodarczym. Świadczy usługi zarówno doradztwa finansowego, podatkowego, transakcyjnego, jak i doradztwa prawnego, z uwzględnieniem w szczególności prawa spółek, prawa rynków kapitałowych oraz prawa antymonopolowego. Wspiera przedsiębiorców w realizacji procesów fuzji i przejęć, w kwestiach zawierania umów, relacji między pracodawcami a pracownikami, funkcjonowania na konkurencyjnym rynku.​

IPG

Brak aktualności.