Konferencja "Zbiorowe prawo zatrudnienia" 12-14.06.2017

konferencja

W dniach 12-14.06.2017 na Wydziale Prawa i Administracji UG odbyła się Konferencja Regionalna "Zbiorowe prawo zatrudnienia".
Tak zakreślony temat umożliwił nam dyskusję nad węzłowymi problemami prawa regulującego funkcjonowanie zbiorowych przedstawiciela osób zatrudnionych.
W szczególności poruszono kwestie dotyczące prawa koalicji osób pozostających w zatrudnieniu niepracowniczym, jak również zastanawiano się nad rozwiązaniami, które ożywiłyby dialog społeczny w zakładach pracy, jak i na poziomie ponadzakładowym.

Refereaty wygłosili:

• Prof. Ł. Pisarczyk, prof. M. Skąpski, prof. J. Stelina: „W stronę zbiorowego prawa pracy – wybrane problemy w projekcie kodeksu zbiorowego prawa pracy”.

• Prof. L. Florek: „Zakres podmiotowy wolności związkowej”

• Prof. Z. Hajn: „Związki zawodowe po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie K 1/13”
  • Prof. T. Duraj: „Prawo koalicji osób pracujących na własny rachunek”
  • Prof. B. Cudowski, mgr K. Sakowska: „Strony porozumień zbiorowych”
  • Prof. I. Sierocka: „Rokowania zbiorowe w celu zawarcia międzyzakładowej umowy emerytalnej”

• Dr P. Grzebyk: „Pojęcie pracownika w prawie międzynarodowym - implikacje dla zbiorowego prawa pracy w Polsce”

• Dr W. Witoszko: „Prawa związkowe funkcjonariuszy służb mundurowych - wybrane problemy”

• Dr D. Skupień: „Bierne i czynne prawo wyborcze do ponadnarodowych organów przedstawicielskich pracowników - potrzeba reformy?”

•  Dr M. Raczkowski: „Rola umowy zbiorowej w zatrudnieniu cywilnoprawnym”

• Dr P. Nowik: „Kilka uwag na temat pojęcia ‘zbiorowe prawo zatrudnienia’"

• mgr N. Potocka-Sionek: „Zakres podmiotowy wolności związkowej w Niemczech”

• Dr M. Kurzynoga: „Ochrona przedstawicieli związkowych osób pracujących”