„Prawo i literatura. Parerga” – nowa książka pracowników Katedry Teorii i Filozofii Państwa i Prawa WPiA UG i studentów

Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Gdańskiego ukazała się nowa książka pt. „Prawo i literatura. Parerga”, pod redakcją naukową mgr Joanny Kamień, prof. Jerzego Zajadło i prof. Kamila Zeidlera.

Dotychczas w polskiej literaturze prawniczej mało uwagi poświęcono kierunkowi badawczemu określanemu mianem Law & literature. Inaczej na świecie, gdzie zwłaszcza w ramach anglosaskiej, amerykańskiej kultury prawnej uczyniono z prawa i literatury jeden z ważnych nurtów dociekań i badań naukowych – pisze się na ten temat wiele, prowadzone są wykłady i seminaria dyplomowe, corocznie odbywa się wiele konferencji. Za tym kierunkiem studiów nad prawem i kulturą podążają autorzy książki, która inicjuje nową serię wydawniczą Wydawnictwa UG pod nazwą „Studia z Estetyki Prawa”.

W książce znalazło się łącznie 31 artykułów napisanych przez pracowników Katedry Teorii i Filozofii Państwa i Prawa; autorami tu są: prof. Jerzy Zajadło, prof. Kamil Zeidler, dr Magdalena Glanc-Żabiełowicz, dr Paweł Sut, dr Tomasz Widłak, mgr Karol Gregorczuk, mgr Wojciech Jankowski, oraz doktorantki: mgr Joanna Kamień, mgr Agnieszka Plata.

Studenci piątego roku prawa ze specjalizacji teoria i filozofia prawa w ramach wykładu z przedmiotu „Prawo i literatura” oraz seminariów w Katedrze także przygotowywali swoje eseje, których autorami są: Dagmara Broniecka, Tadeusz Chilicki, Maria Dworzecka, Piotr Jarmowski, Magdalena Kolasa, Katarzyna Kostka, Mikołaj Lech, Karol Płachta, Julia Rychcik, Iga Szklarkowska, Aleksandra Szydzik, Michał Wojtiuk, Łukasz Ziental).

Również studenci studiujący na naszym Wydziale w ramach programu Erasmus w ramach zajęć z teorii i filozofii prawa przygotowali artykuły w języku angielskim: Katalin-Eniko Beres (Rumunia), Johanna Hirsch (Niemcy), Karolina Mensikova (Czechy), Ayda Sayyah (Niemcy), Nicola Soldani (Włochy).

Do książki swoje teksty nadesłali także zaprzyjaźnieni badacze z innych ośrodków akademickich: prof. Maciej Jońca (KUL), dr Marta Andruszkiewicz (UwB), dr Karol Dobrzyniecki (UMK) i mgr Izabela Dobrzyniecka (UMK) oraz adwokat Przemysław Rybiński (Sopot).

Prawo i literatura. Parerga, red. J. Kamień, J. Zajadło, K. Zeidler, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego, ISBN 978-83-7865-824-5, ss. 434.

prawo literatura

Data publikacji: wtorek, 30. Kwiecień 2019 - 10:43; osoba wprowadzająca: Magdalena Glanc Ostatnia zmiana: wtorek, 30. Kwiecień 2019 - 15:44; osoba wprowadzająca: Dawid Michalski