Nostryfikacja dyplomów
Wydział Prawa i Administracji UG przeprowadza nostryfikacje dyplomów ukończenia studiów za granicą oraz potwierdzenia studiów na określonym poziomie w zakresie dziedziny nauk społecznych
w dyscyplinie nauki prawne.
Dyplomy wydane przed 6 sierpnia 2004 r. w Ukrainie są równoważne z polskim dyplomem na podstawie obowiązujących wówczas umów międzynarodowych o równoważności wykształcenia, co oznacza, że nie podlegają one nostryfikacji – art. 327 ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. W przypadku dyplomów objętych umowami międzynarodowymi o równoważności wykształcenia potwierdzenie równoważności z odpowiednim polskim dyplomem wydawane jest przez NAWA.
Informacje nt. systemu edukacji Ukrainy i uznawalności dokumentów uzyskiwanych na poszczególnych etapach edukacji znajdują się w szczegółowym opracowaniu dostępnym na stronie https://nawa.gov.pl/uznawalnosc/opisy-zagranicznych-systemow-edukacji oraz w systemie KWALIFIKATOR https://nawa.gov.pl/uznawalnosc/system-kwalifikator.
W celu przeprowadzenia procedury nostryfikacji dyplomu należy złożyć następujące dokumenty:
1. wypełniony i podpisany wniosek.
2. dyplom, który ma być nostryfikowany (konieczny jest oryginał dyplomu) – wnioskodawca zobowiązany jest do przedłożenia tłumaczenia na język polski ww. dokumentu.
3. dokumenty umożliwiające ocenę przebiegu studiów, uzyskiwanych efektów uczenia się i czasu trwania studiów - suplement do dyplomu lub inny dokument zawierający wykaz przedmiotów i ocen, karty okresowych osiągnięć lub zaświadczenie o przebiegu studiów (konieczne są oryginały dokumentów) – wnioskodawca zobowiązany jest do przedłożenia tłumaczenia na język polski ww. dokumentów.
4. świadectwo, dyplom lub inny dokument, na podstawie którego wnioskodawca został przyjęty na ukończone studia (konieczne są oryginały dokumentów) – wnioskodawca zobowiązany jest do przedłożenia tłumaczenia na język polski ww. dokumentu.
5. oświadczenie o miejscu i dacie urodzenia,
6. podpisaną klauzulę informacyjną.
W przypadku stwierdzenia braków formalnych wniosku Dziekan wyznacza wnioskodawcy termin, nie krótszy niż 14 dni, do jego uzupełnienia, pod rygorem pozostawienia wniosku bez rozpoznania.
MIEJSCE SKŁADANIA WNIOSKU:
Wniosek należy złożyć u Kierownika Dziekanatu w pokoju 2086 (I piętro)
OPŁATA:
Za przeprowadzenie postępowania nostryfikacyjnego pobierana jest określona w przepisach opłata w wysokości 50% wynagrodzenia zasadniczego profesora. Od 1 stycznia 2024 r. opłata wynosi 4 685 złotych.
Opłatę wnosi się na rachunek bankowy Uniwersytetu Gdańskiego nr 59 1240 1271 1111 0010 4368 2415 w terminie 14 dni od dnia wszczęcia postępowania. W tytule przelewu należy podać nr 500-P000-S097-24 (opłata nie jest pobierana, jeżeli Uczelnia stwierdzi, że nie posiada uprawnień do nostryfikacji dyplomu).
W szczególnie uzasadnionych przypadkach, wnioskodawca może złożyć odrębny wniosek o zwolnienie z opłaty (najlepiej razem z wnioskiem o nostryfikację). Wniosek powinien być skierowany do Prorektora ds. Studentów i Jakości Kształcenia UG. Po zasięgnięciu opinii przez Dziekana Wydziału, Prorektor może zwolnić wnioskodawcę z części lub całości opłaty. W przypadku uzyskania zgody w zakresie zwolnienia co do części z opłaty, wnioskodawca wnosi opłatę, w terminie 7 dni o dnia uzyskania zgody.
TERMINY:
Zgodnie z obowiązującymi przepisami, procedura może trwać do 90 dni od dnia złożenia wniosku.
AKTY PRAWNE:
Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 574 z późn. zm.)
Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 28 września 2018 r. w sprawie nostryfikacji stopni naukowych i stopni w zakresie sztuki nadanych za granicą (Dz. U. z 2018 r. poz. 1877)
Zarządzenie nr 127/R/22 Rektora UG z dnia 21 października 2022 roku w sprawie przeprowadzania w Uniwersytecie Gdańskim postępowania nostryfikacyjnego oraz postępowania w sprawie potwierdzenia ukończenia studiów na określonym poziomie
Załączniki |
---|