Adwokackie HERstorie. 28.08.2021

wpiq

Zapraszamy serdecznie do udziału w konferencji "Adwokackie HERstorie. Wolność i solidarność", której celem jest przybliżenie historii Kobiet w Adwokaturze i ich sylwetek oraz postaw, a tym samym podkreślanie wpływu kobiet na kształt obecnej Adwokatury.

Konferencja "Adwokackie HERstorie. Wolność i Solidarność" odbędzie się 28 sierpnia w Gdańsku. Organizatorem wydarzenia jest Naczelna Rada Adwokacka wraz z Zespołem ds. Kobiet przy NRA, współorganizatorami Pomorska Izba Adwokacka, Uniwersytet Gdański i Samorząd Województwa Pomorskiego, zaś patronat nad konferencją objął Dziekan Wydziału Prawa i Administracji UG.

Konferencja poświęcona będzie tematom: w części pierwszej "HERstorie: Adwokatura, Temida, Academia"; w części drugiej: "Obrończynie w procesach politycznych i wojskowych". W konferencji wezmą udział prelegentki i prelegenci z różnych części Polski: adw. dr Katarzyna Gajowniczek-Pruszyńska wicedziekan ORA w Warszawie założycielka i pomysłodawczyni Zespołuds. Kobiet przy NRA, adw. Magdalena Maciukiewicz wicedziekan ORA w Krakowie, adw. Maria Janik członkini ORA w Łodzi Przewodnicząca Komisji Edukacji Prawnej przy NRA, adw. Monika Sokołowska Sekretarz ORA w Lublinie i Przewodnicząca Zespołu ds. Kobiet przy NRA, sędzia Beata Morawiec Prezeska Stowarzyszenia Sędziów Themis, dr Iwona Dadej adiunkt w Instytucie Historii PAN w Warszawie oraz pracownica naukowa Centrum Badań Historycznych PAN w Berlinie, prof. Joanna Kruczalak-Jankowska Kierowniczka Katedry Prawa Handlowego WPiA UG, Rzeczniczka ds. Równości na UG, prof. Lech Krzyżanowski członek Instytutu Historii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, badacz historii kobiet w sądownictwie i Adwokaturze, adw. Piotr Kona z Izby Łódzkiej oraz obrończynie w procesach politycznych adw. Anna Bogucka-Skowrońska oraz adw. Romana Orlikowsk-Wrońska. Imprezę poprowadzi adw. Danuta Wawrowska z Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku, członkini Zespołu ds. Kobiet przy Naczelnej oraz Pomorskiego Zespołu ds. Kobiet.

Na koniec konferencji ogłoszone zostaną wyniki konkursu na esej "Adwokatka, która mnie inspiruje", z wręczeniem nagród.

Konferencja odbędzie się w Auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Początek o godz. 10.00.

Konferencja będzie również transmitowana w internecie (szczegóły wkrótce).

Data publikacji: czwartek, 19. Sierpień 2021 - 11:20; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski Ostatnia zmiana: czwartek, 19. Sierpień 2021 - 13:20; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski