„Adwokackie HERstorie. Wolność i Solidarność” – wspólna konferencja Naczelnej i Pomorskiej Rady Adwokackiej, Wydziału Prawa i Administracji i Samorządu Województwa Pomorskiego.

28 sierpnia 2021 roku w auli Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego odbyła się konferencja „Adwokackie HERstorie. Wolność i Solidarność”. Organizatorem tego wydarzenia była Naczelna Rada Adwokacka wraz z Zespołem ds. Kobiet przy NRA, zaś współorganizatorami Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku, Samorząd Województwa Pomorskiego oraz Wydział Prawa i Administracji UG, którego Dziekan objął patronat nad wydarzeniem.

Po oficjalnym otwarciu, w którym obok innych patronów wydarzenia, wystąpił także Dziekan WPiA UG dr hab. Wojciech Zalewski, prof. UG, rozpoczęła się konferencja stanowiąca główną część „Adwokackich HERstorii”.

Konferencja składała się z trzech części. W pierwszej części zatytułowanej „HERstorie: Adwokatura, Temida, Academia”  głos zabrały prawniczki reprezentujące palestrę, judykaturę oraz środowisko naukowe (wśród nich prof. Joanna Kruczalak – Jankowska, kierownik Katedry Prawa Handlowego WPiA UG i rzecznik ds. równego traktowania i przeciwdziałania mobbingowi w UG). Drugą część poświęcono obrończyniom w procesach politycznych i wojskowych, które lub o których opowiedzieli prelegenci. W ostatniej części konferencji adw. Monika Sokołowska odczytała w imieniu komisji konkursowej wyniki konkursu na esej na temat: „Adwokatka, która mnie inspiruje”, zaś prezes Naczelnej Rady Adwokackiej oraz pani Wicemarszałek Województwa Pomorskiego wręczyli obecnym zwycięzcom nagrody. Pierwszą nagrodę otrzymał apl. adw. Hubert Kordos, zaś drugą - adw. Marcin Pawelec-Jakowiecki. Laureaci odczytali fragmenty zwycięskich esejów.

Konferencję prowadziła adw. Danuta Wawrowska z Pomorskiej Izby Adwokackiej w Gdańsku i członkini Zespołu ds. Kobiet przy NRA.

Serdecznie gratulujemy bardzo interesującej oraz potrzebnej inicjatywy i mamy nadzieję, że będzie kontynuowana oraz będzie się rozwijać. Cieszymy się, że Wydział Prawa i Administracji mógł wesprzeć inicjatywę poświęconą polskim prawniczkom i ich cennemu dorobkowi.

Szczegółowa relacja z wydarzenia wraz ze zdjęciami znajduje się na stronie internetowej Adwokatury Polskiej:

lwpia

Data publikacji: czwartek, 9. Wrzesień 2021 - 10:34; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski Ostatnia zmiana: czwartek, 9. Wrzesień 2021 - 10:34; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski