Pierwsza część poradnika prawnego dla uchodźców z Ukrainy: OŚWIATA

wpiaZ przyjemnością informujemy, że zakończyły się prace nad pierwszą częścią poradnika prawnego dla uchodźców z Ukrainy opracowanego w ramach Akcji pomocy społeczności naszego Wydziału dla Ukrainy.

 

Mija właśnie 3,5 miesiąca od zamknięcia naszej wydziałowej Zbiórki Dla Ukrainy
Obiecywaliśmy wówczas, że nasza wydziałowa pomoc dla Ukrainy nie zakończy się, bo nadal jest bardzo potrzebna, ale będzie to już pomoc merytoryczna, zgodna z naukową specyfiką naszego Wydziału, a więc związana z szeroko rozumianym prawem.

Oczywiście nasi studenci i pracownicy stale włączali się do różnych inicjatyw organizowanych przez zaprzyjaźnione instytucje, ale w tym czasie powstawała także inicjatywa poradników prawnych dla uchodźców z Ukrainy.

W kwietniu nawiązaliśmy współpracę z Wydziałem Prawa Uniwersytetu w Utrechcie, gdzie wykładowcą jest nasza absolwentka, radca prawna, p. dr Małgorzata Kozak. Zespół niderlandzko-polski (w tym prodziekan, prof. Marcin M. Wiszowaty – wydziałowy koordynator pomocy dla Ukrainy i dr Olga Śniadach – pełnomocnik Dziekana WPiA UG ds. interesariuszy zewnętrznych) rozpoczął prace nad ogólnoeuropejskim poradnikiem prawnym online dla uchodźców z Ukrainy. To ambitny, ale także bardzo potrzebny projekt. Jego uwieńczeniem będzie strona internetowa zawierająca informacje na temat najistotniejszych dla uchodźców regulacji prawnych w różnych krajach europejskich. My opracowujemy regulacje polskie, ale także wspomagamy prace zespołów z innych krajów.

Do projektu wkrótce włączyli się członkowie naszej społeczności - grupa pracowników naukowych i studentów. Powstało kilka zespołów, które zajęły się opracowaniem różnych obszarów tematycznych - ważnych dla uchodźców. To projekt pro-bono, powstający "po godzinach", a uczestnicy zespołów są wolontariuszami. To spore wyzwanie, nadal potrzebujemy pomocy, szczególnie w tłumaczeniu tekstów na język ukraiński.

Dzisiaj z przyjemnością prezentujemy pierwszy rozdział naszego Poradnika poświęcony OŚWIACIE.
Autorem Poradnika jest zespół w składzie: p. Milena Kruszewska, p. Wiktoria Malesa i p. Michalina Niedziela - pod kierunkiem p. dr Olgi Śniadach opracował obszar "OŚWIATA":

 

PROSIMY O ROZPOWSZECHNIANIE LINKA

W kolejnych miesiącach będziemy sukcesywnie publikowali następne części Poradnika.

 

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 21. Lipiec 2022 - 11:35; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski Ostatnia zmiana: czwartek, 21. Lipiec 2022 - 12:51; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski