Nowe horyzonty procesu karnego

W dniu 2 czerwca 2023 r. na Wydziale Prawa i Administracji UG odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Prawa Karnego Procesowego zatytułowana „Nowe horyzonty procesu karnego. Nowe technologie – wybawienie czy zagrożenie?” zorganizowana przez Katedrę Prawa Karnego Procesowego i Kryminalistyki WPiA UG oraz Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Gdańsk.

W czasie konferencji, w ramach panelu zatytułowanego „Nowe horyzonty procesu karnego – wybawienie?”, moderowanego przez prof. dr hab. Marię Rogacką – Rzewnicką, prof. UW, teoretycy i praktycy procesu karnego, wychodząc z założenia, że intensywny rozwój nowych technologii nie ​może pozostawać bez wpływu na proces ​karny, poszukiwali odpowiedzi na pytania o to jakie nowe ​wyzwania przed organami ścigania i wymiarem sprawiedliwości stawiają nowe technologie, w tym również z perspektywy nowych sposobów ​wykrywania i gromadzenia dowodów, jak też, w jaki sposób nowe technologie mogą ułatwić pracę podmiotów ​zaangażowanych w proces karny, a zwłaszcza ​prokuratorów, sędziów, adwokatów i ​radców prawnych, w tym zastanawiając się nad potencjałem oferowanym przez m.in. digitalizację i zdalny dostęp do ​akt postępowania, elektroniczną ​komunikację między uczestnikami procesu czy ​zdalnego udział w czynnościach procesowych, ​np. rozprawach.

W ramach drugiego panelu pt. „Nowe horyzonty procesu karnego – zagrożenie?”, moderowanego przez dr hab. Małgorzatę Wąsek – Wiaderek, prof. KUL, paneliści i dyskutanci rozważali potrzebę przyjęcia odpowiednich mechanizmów zabezpieczających procesowe prawa oskarżonego i pozostałych ​uczestników procesu, przede wszystkim podyktowaną faktem wykorzystana przez organy ścigania nowoczesnyh narzędzi inwigilacyjnych, ​umożliwiających pozyskiwanie nieograniczonej ​wiedzy o działaniach jednostek.

Minione spotkanie było pierwszą odsłoną inaugurującą serię odbywających się na WPiA UG spotkań naukowych poświęconych współczesnym problemom prawa karnego procesowego w ramach formatu "Nowe horyzonty procesu karnego”.

Patronat nad Konferencją objęli: Okręgowa Izba Radców Prawnych w Gdańsku, Pomorska Izba Adwokacka w Gdańsku, Krajowa Izba Doradców Podatkowych Oddział w Gdańsku, Currenda, Kancelaria Prawna Zarzycka i Partnerzy oraz Lex Secure.

Zapraszamy na stronę konferencji, gdzie zamieszczono obszerną fotorelację.

Data publikacji: poniedziałek, 12. Czerwiec 2023 - 23:16; osoba wprowadzająca: Łukasz Cora Ostatnia zmiana: wtorek, 13. Czerwiec 2023 - 09:08; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski