[#wpiaugdumnyzabsolwentow] Dr hab. Joanna Juchniewicz (absolwentka 1998) - Prodziekan ds. Kształcenia UW-M

W kolejnym (2) odcinku naszego cyklu #wpiaugdumnyzabsolwentow z przyjemnością prezentujemy krótką rozmowę z p. dr hab. Joanną Juchniewicz, absolwentką WPiA UG z 1998 r.

dr hab. Joanna JuchniewiczPani Joanna Juchniewicz z powodzeniem łączy karierę naukową z karierą we władzach Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w  Olsztynie. Z dumą informujemy, że Absolwentka naszego Wydziału od stycznia 2022 r. jest Prodziekanem ds. Kształcenia na Wydziale Prawa i Administracji UW-M!

Pani Prodziekan ukończyła studia na naszym Wydziale z wynikiem bardzo dobrym. Rozprawę doktorską pt. "Absolutorium instytucja sejmowej kontroli wykonania ustawy budżetowej" przygotowaną pod kierunkiem prof. Marka Chmaja obroniła w 2007 r. W 2019 r. na podstawie dorobku naukowego, w tym monografii habilitacyjnej pt. "Prawnoustrojowy status ministra - członka Rady Ministrów" (Toruń 2018), jednogłośną decyzją Rady Dyscypliny Naukowej Nauki Prawne Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie uzyskała stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie nauk społecznych w dyscyplinie nauki prawne. Ponadto w 2013 r. ukończyła studia podyplomowe "Menedżer projektu badawczo-rozwojowego".

Pani Prodziekan jest adiunktem w Katedrze Prawa Konstytucyjnego i Nauki o Państwie WPiA UW-M, Sekretarzem Redakcji periodyku naukowego „Przegląd Prawa Konstytucyjnego” (100 pkt. na liście MNiSW), autorką opinii prawnych sporządzanych na zlecenie Sejmu RP, Senatu RP oraz Najwyższej Izby Kontroli.

 #wpiadumnyzabsolwentow !!

 

[WPIA UG]: Proszę podzielić się z nami jakimś wspomnieniem z czasów Pani studiów na naszym Wydziale

[dr hab. Joanna Juchniewicz]: Wspomnień z czasów studiów mam wiele, wiążą się one zarówno z czasem spędzonym na Wydziale na ćwiczeniach i wykładach, jak i z życiem studenckim. A najlepsze wspomnienia wiążą się z ludźmi,  z którymi studiowałam (spacery do słupka na Molo), z nauczycielami akademickimi, którzy mnie uczyli i zaszczepili we mnie chęć pozostania na Uczelni (z wieloma miałam przyjemność pracować później w Olsztynie, spotykałam się na konferencjach naukowych), no i z ludźmi, z którymi mieszkałam w Domu Studenckim nr 11 Gdańsk-Brzeźno.
Jest jednak jedno wspomnienie, które szczególnie mocno utkwiło mi w pamięci, a mianowicie po egzaminie zerowym z Historii Doktryn Politycznych i Prawnych na II roku, ze znajomymi z grupy rozmawialiśmy o planach na przyszłość i wtedy, po raz pierwszy głośno, powiedziałam, że chciałabym pracować w Katedrze Prawa Konstytucyjnego. Jak widać warto marzyć, bo marzenia, nawet te tak nierealne, jak wtedy myślałam, spełniają się.  

[WPIA UG]: Podejrzewamy, że prawo to Pani największa pasja, ale czy ma Pani również jakieś inne pasje i zainteresowania?

[dr hab. J.J.]: Tak, prawo konstytucyjne, to moja wielka pasja, a w związku z tym interesuję się też polityką, w końcu pierwszą nazwą na naszą gałąź prawa było – "prawo polityczne". Ale mam też pozaprawnicze zainteresowania. Od czasów licealnych fotografuję, zaczynałam od aparatów analogowych, wywoływania filmów, naświetlania zdjęć, przyznam, że dzisiaj, w dobie aparatów cyfrowych trochę mi tego czasu spędzanego w ciemni brakuje, ale za to dzisiaj nie ogranicza mnie 36-klatkowy film.

dr hab. Joanna Juchniewicz

fot. Joanna Juchniewicz
dr hab. Joanna Juchniewicz
Fot. Joanna Juchniewicz

Interesuje mnie architektura, głównie secesja i modernizm, dlatego często to właśnie stare kamienice, szczególnie mojego ukochanego Wrocławia, są obiektami zdjęć. No i nie mogę nie wspomnieć o ostatniej mojej pasji – kaligrafii. Poznaję stare style, takie jak m.in.: gotyk, italika, copperplate, spencerian, powiększam swoją kolekcję piór wiecznych (mogę pochwalić się kilkoma ponadstuletnimi piórami) i atramentów z różnych stron świata.

pióro

Jedno z ulubionych piór z kolekcji - prawie stuletnie SOLID SILVER LEVER FILLER PEN, FR, z ok. 1925 r., w srebrnej koszulce, z jedynym w swoim rodzaju mechanizmem nabierania atramentu

[WPIA UG]: Pani sukcesy zawodowe są imponujące - habilitacja, funkcja prodziekana. I to wszystko w innym mieście. Czy absolwentce Uniwersytetu Gdańskiego trudno było rozpoczynać karierę w Olsztynie?

[dr hab. J.J.] Po studiach wróciłam w swoje rodzinne strony, pochodzę z Lidzbarka Warmińskiego. Zostałam zatrudniona w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Olsztynie, a od jej połączenia z Akademią Rolniczo-Techniczną pracuję na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie. Tego przejścia z Trójmiasta do Olsztyna nie traktuję jako trudnego okresu adaptacji do nowej sytuacji zawodowej, raczej był to bardzo ciekawy czas, bo na moich oczach i z moim udziałem powstawał Wydział Prawa i Administracji, ponadto angażowałam się w różne aktywności związane z funkcjonowaniem Uniwersytetu. Dzisiaj mogę powiedzieć, że przyjazd do Olsztyna był dobrym krokiem, bo dzięki temu mogłam rozwijać swoje naukowe pasje, poznałam wielu fantastycznych ludzi z innych uczelni, no i mieszkam na pięknej Warmii, a brak morza rekompensują mi piękne olsztyńskie jeziora.

[WPIA UG]: Czy zdradzi nam Pani swoje zawodowe plany?

[dr hab. J.J.]: Zawodowe plany rysują się bardzo pracowicie. Przede mną napisanie kolejnego tomu komentarza do Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, myślę również o książce, oczywiście poświęconej zagadnieniom konstytucyjnym (ale tu pozwolę sobie na zachowanie w tajemnicy odnośnie do jej tematu). A na Wydziale Prawa i Administracji czeka mnie i naszą społeczność akademicką przeprowadzka do nowej siedziby WPiA, zatem będzie co robić. Przy okazji zapraszam do najpiękniejszego kampusu akademickiego w Polsce – Kortowa, no i na Kortowiadę, olsztyńskie juwenalia organizowane rokrocznie od 1958 r.

[WPIA UG]: Dziękujemy za rozmowę i prosimy o nas pamiętać. Być może kiedyś odwiedzi Pani swój Wydział, aby młodszym koleżankom i kolegom opowiedzieć o swoich pasjach i podzielić się wiedzą oraz doświadczeniem.

[dr hab. J.J.]: Ja również bardzo dziękuję. To miłe na chwilę wrócić wspomnieniami do czasów studenckich. No i przyznaję, że zawsze chętnie przyjadę na Wydział Prawa i Administracji w Gdańsku.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: niedziela, 18. Czerwiec 2023 - 16:20; osoba wprowadzająca: Marcin Wiszowaty Ostatnia zmiana: czwartek, 22. luty 2024 - 12:06; osoba wprowadzająca: Marcin Wiszowaty