Reprezentacja UG na Forum Pracowników Administracji Uczelni w Warszawie

Delegacja FORUM Dziekanatów i Biur Dziekana z Uniwersytetu Gdańskiego uczestniczyła w obradach Forum Pracowników Administracji Uczelni, które odbyło się w dniach 15-16 czerwca br. w Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie. Głównym tematem posiedzenia były wyzwania związane z cyfryzacją uczelni.

 

W wydarzeniu Uniwersytet Gdański reprezentowały członkinie FORUM Dziekanatów i Biur Dziekana UG: mgr Katarzyna Rynkowska (przewodnicząca FORUM i Kierowniczka Dziekanatu Wydziału Prawa i Administracji), mgr Joanna Pernaczyńska (Kierowniczka Dziekanatu Wydziału Biologii), mgr Aneta Plaskiewicz (Kierowniczka  Biura Dziekana Wydziału Historycznego) oraz mgr Klaudia Skup (Kierowniczka Biura Centrum Języków Obcych).

W pierwszym dniu przedstawiciele MEiN: Pełnomocniczka Prezesa Rady Ministrów ds. GovTech oraz Pełnomocniczka MEiN ds. Transformacji Cyfrowej Justyna Orłowska, Dyrektor Departamentu Centrum Transformacji Cyfrowej MEiN Mateusz Rafał oraz Zastępca Dyrektora IBE ds. Cyfryzacji Nauki i Edukacji Michał Przymusiński, przedstawili plany MEiN w zakresie cyfrowych wyzwań współczesnej szkoły, uczelni i  inicjatywy zajęć prowadzonych przez Mobilne Laboratoria Przyszłości, a także zaprezentowali nowe projekty IT w obszarze edukacji i nauki.

Ponadto, o swoich rozwiązaniach informatycznych oraz technologicznych dla uczelni wyższych mówili również przedstawiciele czołowych firm, takich jak Microsoft Polska i Samsung.

Drugi dzień dyskutowano o praktycznych rozwiązaniach informatycznych w zakresie obsługi administracyjnej szkolnictwa wyższego, w tym m.in. o wykorzystaniu sztucznej inteligencji (ChatGPT) w automatyzacji pracy dziekanatu i uczelni, a także praktycznych sesji warsztatowych na temat e-teczki, planowania zajęć oraz zatrudniania w projektach finansowych z różnych źródeł.

 

Tegoroczne wydarzenie zgromadziło ponad 350 osób z ponad 80 uczelni i instytucji z całej Polski. Była to dobra okazja do networkingu oraz podzielenia się spostrzeżeniami na temat współczesnych wyzwań administracji uczelni wyższych, która, zgodnie z wypowiedzią Rektora ALK prof. Grzegorza Mazurka: - Kreując wspólną wartość, podnosi konkurencyjność uczelni i tworzy kulturę akademicką.

 

- Cieszymy się, że jesteśmy częścią tak dynamicznej i inspirującej społeczności i mamy nadzieję, że to FORUM będzie początkiem wielu pozytywnych zmian. Najważniejsza to współpraca i dążenie do realizacji naszych wspólnych celów - podsumowała wydarzenie mgr Katarzyna Rynkowska.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 22. Czerwiec 2023 - 10:57; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski Ostatnia zmiana: piątek, 23. Czerwiec 2023 - 08:49; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski