RELACJA: "The Judge Show" - odcinek 1

W środę 22 listopada miała miejsce premiera nowej inicjatywy naszego Wydziału z obszaru relacji z przedstawicielu zawodów prawniczych i interesariuszy zewnętrznych.

„The Judge Show" to w zamyśle pomysłodawców - cykl spotkań otwartych z przedstawicielami zawodów prawniczych, w formule podobnej do talk-show, z  udziałem Studentek_ów WPiA.

Cykl spotkań poprowadzi tytułowy "The Judge" - czyli Sędzia Sądu Rejonowego p. Rafał Rudnicki, sędzia Sądu Rejonowego Gdańsk-Północ, gdzie pełni także funkcję koordynatora ds. edukacji prawnej. Jego gośćmi będą przedstawiciele różnych zawodów prawniczych.

Gościem premierowego odcinka "The Judge Show" był p. Konrad Królak - Asesor sądowy w Sądzie Rejonowym Gdańsk-Północ w Gdańsku, w XIII Wydziale Cywilnym.

Nasz Gość opowiedział studentom prawa, którzy zapełnili w środowe przedpołudnie Audytorium A - jak wygląda droga dojścia do zawodu sędziego - zaczynając od kwestii przygotowania do egzaminów wstępnych, przez przebieg samej aplikacji odbywanej w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury, aż po życie towarzyskie w Krakowie. Gość opowiedział o zasadach finansowania aplikacji i jej odbywania, o możliwości dorabiania w trakcie aplikacji, zaliczeń cząstkowych, a w końcu - o egzaminie sędziowskich oraz późniejszej drodze zawodowej, od asesury aż do uzyskania nominacji sędziowskiej.

Informacje uzupełniał gospodarz programu - p. sędzia Rafał Rudnicki, opowiadając o codziennej pracy sędziego, a także zachęcając obecnych do zainteresowania karierą sędziowską i podjęcia starań w celu dostania się na aplikację sądową.

Nie zabrakło ciekawych historii z życia prywatnego naszych gości, którzy opowiedzieli o konieczności dbania o higienę psychiczną w trakcie studiów, aplikacji i kariery zawodowej. Obecni na sali studenci zadali mnóstwo pytań - co dowodzi, że spotkanie było potrzebne i zostało docenione przez uczestników. Dopytywano o szczegóły - o aplikację, jej przebieg, egzaminy, o życie w Krakowie. Nie zabrakło pytań o wspomnienia z pierwszej odbytej sprawy sądowej w charakterze sędziego, o uczucie w momencie wydawania wyroku, o techniki pisania uzasadnień i o wiele, wiele innych spraw.

Ufamy, że formuła "The Judge Show" spotka się z zainteresowaniem ze strony naszej społeczności. Zapraszamy na kolejny odcinek - o szczegółach będziemy informowali w naszych mediach wydziałowych.

Dziękujemy p. sędziemu R. Rudnickiemu i p. asesorowi K. Królakowi za świetne wystąpienia i mnóstwo ciekawych informacji. Dziękujemy także p. dr. Łukaszowi Kodłubańskiemu (Katedra Praw Człowieka i Prawa Własności Intelektualnej) za udział w wydarzeniu wraz ze studentami, w ramach zajęć dotyczących zawodów prawniczych i etyki prawniczej.

Data publikacji: niedziela, 3. Grudzień 2023 - 14:03; osoba wprowadzająca: Marcin Wiszowaty Ostatnia zmiana: wtorek, 5. Marzec 2024 - 08:10; osoba wprowadzająca: Marcin Wiszowaty