RELACJA: "The Judge Show" - Part 2

Dnia 21 lutego 2024 r. odbyła się druga część naszego nowego cyklu pod tytułem "THE JUDGE SHOW"

Pomysł cyklu opiera się na spotkaniach w luźnej formule talk-show pomiędzy tytułowym „The Judge”, czyli przedstawicielem środowiska sędziowskiego pełniącym rolę gospodarza, a młodymi przedstawicielami różnych zawodów prawniczych, w obecności publiczności czyli Studentów naszego Wydziału.

W kolejnych odcinkach będziemy gościli przedstawicieli zawodów, których zaproszenia domaga się publiczność show.

Goście opowiadają o ścieżce dostępu do zawodu, o przebiegu kariery, blaskach i cieniach ich zawodu, ale także o swoich pasjach i zainteresowaniach pozaprawniczych.

Ważnym elementem „show” są pytania publiczności.

Po premierowym odcinku z udziałem asesora sądowego, który gościł na naszym Wydziale w listopadzie, w czasie THE JUDGE SHOW PART 2 gościliśmy notariusza, pana Łukasza Kozona. Pan notariusz studiował na naszym Wydziale w latach 2012-2017. W latach 2018-2021 odbył aplikację notarialną w Izbie Notarialnej w Gdańsku. W okresie 2021-2023 był zastępcą notarialnym. W styczniu zdecydował się otworzyć własną kancelarię.

Tytułowy „The Judge”, w któtego wcielił się asesor sądowy, p. Konrad Królak w dynamicznym duecie ze swoim gościem przedstawili ogrom informacji dotyczący dostępu do zawodu oraz przebiegu ścieżki kariery notariusza.

Jak stwierdził na początku nasz gość – sam nie miał na studiach okazji spotkania notariusza, ani dowiedzenia się więcej na temat tego zawodu, który wybrał szczęśliwym przypadkiem i który stał stał się z czasem jego pasją. Dlatego z chęcią podzielił się swoją wiedzą z młodszymi koleżankami i kolegami z macierzystego Wydziału.

W czasie rozmowy poruszono liczne tematy:
- jaka jest droga dojścia do zawodu notariusza?
- jakie są największe zalety zawodu notariusza?
- jak praktycznie odbywa się realizowanie aplikacji notarialnej?
- czy istnieje wymóg zatrudnienia w kancelarii notarialnej?
- czym różni się aplikacja etatowa od pozaetatowej?
- jakie są obowiązki zawodowe notariusza - również te dotyczące godzin pracy oraz wymiarów tablicy umieszczanej na siedzibie kancelarii?
- czy aplikant notarialny sam poszukuje Patrona, czy też może liczyć na pomoc izby?
- jak wygląda sprawa odpłatności za aplikację notarialną?
- czy odbywanie aplikacji wymaga zatrudnienia na cały etat w kancelarii notarialnej?
- jak wygląda przygotowanie do egzaminu zawodowego (pojawiły się dobre rady I praktyczne wskazówki)
- jak wygląda dalsza ścieżka zawodowa – czy lepiej być zastępcą notarialnym, czy otwierać własną kancelarię – jakie są plusy i minusy obu ścieżek?
- jakie są korzyści zastępowania notariusza?
- jakie czynności może wykonywać zastępca?
- jakie zagrożenia i obawy czyhają chętnych, zamierzających otworzyć własną kancelarię?

Padło mnóstwo dodatkowych pytań. W spotkaniu wzięła udział m.in. Studentka naszego Wydziału, która łączy studia z pracą w kancelarii notarialnej. Podzieliła się z koleżankami i kolegami swoimi doświadczeniami i opiniami na temat swojej pracy.

Serdecznie dziękujemy:
- wszystkim studentom za obecność, miłą atmosferę i ciekawe pytania,
- naszemu gościowi, p. notariuszowi Łukaszowi Kozonowi za świetną prezentację zawodu notariusza,
- p asesorowi Konradowi Królakowi za brawurowe prowadzenie show,
- p. dr. hab. Przemysławowi Panfilowi za przyjęcie The Judge Show Part 2 na Jego wykładzie dla studentów 3. roku prawa,
- p. Wojciechowi Jankowskiemu za obecność wraz z grupą studentów 1. roku.

The Judge Show jest wspólnym pomysłem i inicjatywą Wydziału Prawa i Administracji UG (prodziekan dr hab. M.M.Wiszowaty) oraz Północnej Grupy Edukacyjnej Sądu Rejonowego Gdańsk – Północ w Gdańsku we współpracy z SSP IUSTITIA O/Gdańsk (sędzia Rafał Rudnicki i asesor sądowy Konrad Królak).

THE JUDGE SHOW POWRÓCI !

Naszym gościem w marcu będzie reprezentantka adwokatury. Przed nami spotkania m.in. z przedstawicielem prokuratury, rzecznikiem patentowym i komornikiem.

Data publikacji: wtorek, 5. Marzec 2024 - 08:46; osoba wprowadzająca: Marcin Wiszowaty Ostatnia zmiana: wtorek, 5. Marzec 2024 - 09:33; osoba wprowadzająca: Marcin Wiszowaty