Relacja: Wykład Profesora Alvaro Bedoya

W dniu 7 maja 2024 r. podczas spotkania zorganizowanego w ramach Seminarium Doktorantów Katedry Prawa Gospodarczego Publicznego i Ochrony Środowiska wykład pt. Artificial Intelligence in Competition Law wygłosił Profesor Alvaro Bedoya z Uniwersytetu Georgetown, Kierownik Georgetown Law's Center on Privacy & Technology – aktualnie piastujący urząd Federalnego Komisarza ds. Handlu USA.

Wykład Profesora Alvaro BedoyaProfesor Alvaro Bedoya w trakcie swojego wystąpienia zwrócił uwagę na zagrożenia dla zdrowia psychicznego dzieci, wskazując, że samobójstwo jest obecnie drugą najczęstszą przyczyną śmierci dzieci w wieku od 10 do 14 lat. Rodzice oraz eksperci coraz częściej wskazują, że odpowiedzialne za taki stan rzeczy są media społecznościowe. Trudno jest im jednak zrozumieć, co się dokładnie dzieje i jak można pomóc dzieciom.
Prof. Alvaro Bedoya zaznaczył, że przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, że zjawisko konkurencji pomiędzy firmami sprowadza się do konkurowania o nasze myśli, nasz czas i naszą uwagę. Przeprowadzone dotychczas przez Komisję ds. Handlu badania wykazały, że szkody dla zdrowia psychicznego wynikają między innymi z porównań społecznych i braku snu. Algorytmy rekomendacji treści celowo wykorzystują podatność młodych ludzi, aby utrzymać ich zainteresowanie treściami zamieszczonymi w Internecie jednak nie są one jedynym źródłem problemów. Również inne decyzje projektowe podejmowane przez firmy z branży mediów społecznościowych mają negatywne konsekwencje dla zdrowia psychicznego nastolatków. Pomimo tego wiele osób nadal kwestionuje istnienie jakiegokolwiek związku między korzystaniem z mediów społecznościowych, a zdrowiem psychicznym nastolatków. Inni obawiają się, że wszelkie działania prawne wymierzone w przedsiębiorców zostaną zablokowane przez przepisy chroniące twórców stron internetowych przed roszczeniami dotyczącymi publikowanych przez nich treści.
Tymczasem, związek między korzystaniem z mediów społecznościowych oraz zdrowiem psychicznym młodzieży jest realny, a obowiązujące prawo oferuje szereg instrumentów, które mogą pomóc i konieczne jest ich wdrożenie. Warto uświadomić sobie, że stosowane przez firmy z branży mediów społecznościowych strategie projektowania perswazyjnego nie są już w istocie jedynie treściami, ale są to całe struktury, które te firmy zbudowały wokół treści. Poprzez prawo możemy ingerować w treści i wpływać na ich moderowanie, z tym że jest to próba radzenia sobie z częścią problemu. Natomiast zachodzi pilna potrzeba objęcia działaniami całości zagadnień, o których niestety nie wiemy jeszcze wszystkiego.
Zdaniem prof. Alvaro Bedoya, aby odkryć szczególną cechę mediów społecznościowych, która przyczynia się do powstawania szkód dla zdrowia psychicznego, trzeba przeprowadzić więcej ukierunkowanych wyłącznie na to badań i zaangażować w nie specjalistów z różnych dziedzin. Jako prawnik oraz komisarz prof. Alvaro Bedoya zamierza kontynuować zgłębianie zależności pomiędzy mediami społecznościowymi, oraz stanem zdrowia psychicznego młodzieży.


 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 9. Maj 2024 - 10:52; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski Ostatnia zmiana: czwartek, 9. Maj 2024 - 12:36; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski