Nawiązanie współpracy z Law Clinic University of Johannesburg – początek międzynarodowej sieci poradni prawnych

We wtorek, 9 lipca 2024 r. doszło do podpisania Listu Intencyjnego w sprawie nawiązania oficjalnej współpracy pomiędzy Studencką Poradnią Prawną WPiA UG, a Law Clinic University of Johannesburg z Republiki Południowej Afryki.

List podpisali – w imieniu SPP WPiA UG - Kierownik Poradni, dr Maciej Mikliński, w imieniu LC-UJ – adw. Elton Romero Hart - Law Clinic Attorney.

Współpraca pomiędzy oboma podmiotami będzie polegać m.in. na warsztatach i seminariach online, wzajemnym wsparciu konsultacyjnym i doradczym, wymianie najlepszych praktyk oraz wirtualnych spotkaniach studentów i opiekunów z obu poradni prawnych. W miarę możliwości pragniemy także organizować wzajemne wizyty przedstawicieli obu poradni w Gdańsku i Johannesburgu.

Podpisanie umowy z Law Clinic University of Johannesburg to rezultat kilkuletnich kontaktów i współpracy WPiA UG z Wydziałem Prawa Uniwersytetu w Johannesburgu – wysoko notowanym w międzynarodowych rankingach (wg rankingu Times Higher Education by subject: pozycja 201-250 na świecie). Warto dodać, że Poradnia Prawna z RPA istnieje już ponad 40 lat i odegrała ważną rolę w walce z totalitarną doktryną apartheidu. Zgodnie z zasadami obowiązującymi na Wydziale Prawa University of Johannesburg, wszyscy studenci prawa mają obowiązek odbyć co najmniej 3-miesięczny staż w Poradni.

Umowa z Law Clinic University of Johannesburg to pierwszy krok na drodze realizacji jednego z najnowszych projektów naszego Wydziału z zakresu akademickiej współpracy międzynarodowej – budowy University of Gdansk Law Clinics' International Network - międzynarodowego networkingu poradni prawnych jako sieci partnerskiej Studenckiej Poradni Prawnej Wydziału Prawa i Administracji UG. Trwają już rozmowy z kolejnymi partnerami. O efektach będziemy informowali w naszych mediach. Wszystkich studentów, którzy pragną zaangażować się w prace SPP WPiA UG, również w ich międzynarodowym aspekcie – zapraszamy do kontaktu.

foto: Edvardas Juchnevićius

Data publikacji: wtorek, 16. Lipiec 2024 - 08:21; osoba wprowadzająca: Marcin Wiszowaty Ostatnia zmiana: wtorek, 16. Lipiec 2024 - 08:50; osoba wprowadzająca: Marcin Wiszowaty