Sekretarz Stanu Ministerstwa Sprawiedliwości, Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotr Stepnowski, Dziekan WPiA UG dr hab. Wojciech Zalewski, prof. UG, władze naszego regionu oraz reprezentanci gdańskiego wymiaru sprawiedliwości podpisali w Bibliotece Głównej UG w piątek, 06 września 2024 r., list intencyjny w sprawie utworzenia filii Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury w Gdańsku.

Podpisano list intencyjny w sprawie utworzenia w Gdańsku filii Krajowej Szkoły Sądownictwa i ProkuraturyKSSiP prowadzi aplikacje zawodów prawniczych - kształcąc przyszłych sędziów i prokuratorów, szkoli kadry wymiaru sprawiedliwości, prowadzi analizy i badania, pozwalające na wypracowanie odpowiednich standardów dotyczących kompetencji i kwalifikacji pracowników sądownictwa i prokuratury. KSSiP współpracuje także ze krajowymi i zagranicznymi uczelniami wyższymi, a także instytucjami naukowo-badawczymi.
W mającej powstać gdańskiej filii KSSiP kształceni będą aplikanci sądów i prokuratury, a także sędziowie, prokuratorzy, asesorzy prokuratury, asystenci i urzędnicy.
To niebywały sukces także naszego Wydziału, że po latach starań udaje się urzeczywistnić ideę gdańskiej filii Szkoły. Nie udałoby się gdyby nie wzorowa współpraca z Partnerami z naszego regionu.

Sygnatariuszami dokumentu są:

1. Beata Rutkiewicz – Wojewoda Pomorska;
  2. Aleksandra Dulkiewicz – Prezydent Miasta Gdańska;
  3. Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego;
  4. Prof. dr hab. Piotr Stepnowski – Rektor Uniwersytetu Gdańskiego;
  5. Dr hab. Wojciech Zalewski prof. UG – Dziekan Wydziału Prawa Administracji Uniwersytetu Gdańskiego;
  6. Artur Lesiak - Prezes Sądu Apelacyjnego w Gdańsku;
  7. Paweł Pik - Prokurator Regionalny w Gdańsku.

Wymiar Sprawiedliwości od lat boryka się z problemami kadrowymi wynikającymi m.in. z niedostatecznej liczby absolwentów studiów prawniczych z obszaru województw północnej i środkowej Polski, którzy chcieliby podjąć się aplikacji sądowej i prokuratorskiej. W efekcie powiększają się trudności w obsadzaniu etatów orzeczniczych w sądach oraz prokuraturach zlokalizowanych w miastach powiatowych tych regionów.

Utworzenie gdańskiej filii KSSiP będzie milowym krokiem dla zmiany tego trendu a dla naszego Wydziału okazją dla owocnej współpracy w kształceniu zarówno przyszłych jak i obecnych sędziów, prokuratorów oraz innych pracowników wymiaru sprawiedliwości oraz wspólnym prowadzeniu badań i projektów.

Data publikacji: poniedziałek, 9. Wrzesień 2024 - 08:39; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski Ostatnia zmiana: poniedziałek, 9. Wrzesień 2024 - 08:51; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski