Mrongowiusze 2014

Prof. dr hab. Marcin Pliński z Wydziału Oceanografii i Geografii, Prof. UG, dr hab. Wojciech Zalewski z Wydziału Prawa i Admnistracji oraz dr Jacek Taraszkiewicz z Wydziału Nauk Społecznych zostali laureatami nagrody „Nauczyciel Roku” imienia Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza dla najlepszych nauczycieli akademickich Uniwersytetu Gdańskiego, dydaktyków cieszących się szacunkiem i uznaniem całej społeczności akademickiej. Gratulujemy!

Patronem nagrody jest Krzysztof Celestyn Mrongowiusz (1764-1855) wybitny gdański pedagog i uczony, zasłużony dla zachowania polskości Pomorza, lektor języka polskiego w Gdańskim Gimnazjum Akademickim.

Nagroda „Nauczyciel Roku” imienia Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza jest przyznawana na Uniwersytecie Gdańskim każdego roku za szczególne osiągnięcia dydaktyczne jako nagroda równorzędna trzem nauczycielom akademickim Uniwersytetu Gdańskiego. Nauczycieli dydaktyków zgłaszają do nagrody dziekani wydziałów w porozumieniu z wydziałowymi radami samorządu studentów. Wnioski rozpatruje powołana specjalnie Komisja Konkursowa złożona z nauczycieli akademickich  i ze studentów. Laureaci Nagrody im Krzysztofa Celestyna Mrongowiusza zostaną uhonorowani okolicznościową statuetką oraz nagrodą Rektora Uniwersytetu Gdańskiego pierwszego stopnia.

Wyróżnienia w tym roku otrzymali:
Wydział Biologii - prof. UG, dr hab. Andrzej Borman
Wydział Chemii - dr Artur Giełdoń
Wydział Ekonomiczny - prof. UG, dr hab. Jacek Zaucha
Wydział Historyczny - prof. UG, dr hab. Anna Kwaśniewska
Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMed - dr Anna Ihnatowicz
Wydział Zarządzania - dr Marek Ossowski
Wydział Filologiczny - prof. UG, dr hab. Bolesław Oleksowicz

Prof. UG, dr hab. Wojciech Zalewski jest Kierownikiem Zakładu Kryminologii Katedry Prawa Karnego Materialnego i Kryminologii UG, pełni funkcję Prodziekana ds. Studiów Niestacjonarnych Wydziału Prawa i Administracji.

Jak napisano w uzasadnieniu wniosku o przyznanie Nagrody Nauczyciel Roku, prof. Wojciech Zalewski jest osobą bardzo zaangażowaną w życie akademickie, jest przychylny inicjatywom społecznym oraz otwarty na realizację projektów podejmowanych przez studentów Wydziału Prawa i Administracji. „Pan Profesor wykazuje się ogromną życzliwością wobec studentów. Zawsze bardzo wymagający oraz rzetelny, dba o wszechstronny rozwój studentów oraz pomaga w rozwiązywaniu problemów”

Laureat był m.in. osobiście zaangażowany w stworzenie na Uniwersytecie Gdańskim nowego kierunku studiów – kryminologii. Kierunek ten podczas ostatniej rekrutacji był niezwykle oblegany, wynik ponad 40 osób na jedno miejsce był rekordowym w skali Polski.

Data publikacji: czwartek, 27. Marzec 2014 - 19:48; osoba wprowadzająca: Piotr Komorowski Ostatnia zmiana: środa, 2. Lipiec 2014 - 09:13; osoba wprowadzająca: Sebastian Zaborowski