Otwarcie wystawy i promocja książki Michała Folegi – studenta naszego Wydziału - poświęconej Aleksandrowi Jancie-Połczyńskiemu

Serdecznie zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy Michała Folegi poświęconej Aleksandrowi Jancie-Połczyńskiemu, a także promocję książki pt. "Życie na świat otwarte. Aleksander Janta-Połczyński". Wy-stawa otwarta zostanie 12 września 2014 roku o godzinie 12.00 w Muzeum Borów Tucholskich na ul. Podgórnej 3 w Tucholi, zaś promocja książki będzie miała miejsce godzinę później w Książnicy Tucholskiej na ul. Pocztowej 7B.

Michał Folega ur. w 1992 roku, jest absolwentem Liceum Ogólnokształcącego im. Bartłomieja Nowodworskiego w Tucholi, zaś od 2011 roku studentem prawa na naszym Wydziale. Od lat pasjonuje się historią rodu Janta-Połczyńskich, którą z powodzeniem popularyzuje, m.in. z jego inicjatywy zorganizowano cykl sesji historycznych oraz wycieczek szlakiem rodziny Jantów-Połczyńskich.

Jak mówi sam Autor: "Moja książka nie jest literacką analizą i podsumowaniem pisarskiej działalności Janty-Połczyńskiego. Jest przeglądem jego barwnego życia, opowiedzianym z punktu widzenia młodego człowieka zafascynowanego twórcą, dla którego stanowi on wzór do naśladowania, a który odkrywa pisarza czytając jego książki, listy, dokumenty oraz spotykając się z rodziną i przyjaciółmi.  Moim celem nie było stworzenie biografii z punktu widzenia badacza literatury. Książka ma być świeżym i nowym spojrzeniem na życie, twórczość oraz działalność Aleksandra Janty-Połczyńskiego. Jest jakby szkolnym wypracowaniem, co może budzić słowa krytyki (...)

Aleksander Janta–Połczyński - poeta, prozaik, pisarz, podróżnik, twórca polskiego reportażu w dwudziestoleciu międzywojennym, uważany za ojca polskiego dziennikarstwa. Po II wojnie światowej działacz społeczny i polonijny na ziemi amerykańskiej, antykwariusz, conradysta, inicjator powrotu do kraju skarbów wawelskich - to tylko niektóre z obszarów działalności Janty-Połczyńskiego. Obruszony słowami  jednego z przedmówców swojego wieczoru poetyckiego, który nazwał go emigrantem, odpowiedział, że jest Polakiem żyjącym z własnego wyboru poza ojczyzną. Do końca swoich dni pozostał wierny miastu Poznań oraz Borom Tucholskim".

Serdecznie gratulujemy!

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 8. Wrzesień 2014 - 14:00; osoba wprowadzająca: Piotr Komorowski Ostatnia zmiana: poniedziałek, 28. Listopad 2022 - 12:06; osoba wprowadzająca: Piotr Komorowski