Kino pod Paragrafem: DŁUG

Koło Naukowe „Kultura na Prawo” zaprasza na drugie spotkanie cyklu filmowego „Kino pod Paragrafem”, podczas którego zaprezentujemy film „Dług” wyreżyserowany w 1999 roku przez Krzysztofa Krauze.

Projekcja filmu odbędzie się 27 maja o godzinie 18.00 w audytorium A na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Po projekcji filmu „Dług” Krzysztofa Krauzego zapraszamy na dyskusję z gośćmi. Podczas majowego spotkania naszymi ekspertami będą: prof. UG dr hab. Krzysztof Kornacki (Katedra Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej UG), prof. UG dr hab. Wojciech Zalewski (Katedra Prawa Karnego Materialnego i Kryminologii) oraz dr Maciej Wojciechowski (Katedra Teorii i Filozofii Państwa i Prawa).

W filmie „Dług” Krzysztof Krauze podejmuje aktualny temat wzrostu w Polsce lat 90. poziomu przestępczości i powszechnego lęku społeczeństwa przed niemal bezkarnym bandytyzmem. Ukazując paradoksalną sytuację ofiar przemocy, które nie mogą znaleźć wsparcia w organach państwowych i zmuszone są do sięgnięcia po środki ostateczne, reżyser próbuje odsłonić mechanizm i źródła narodzin zła. Zamiana ról pomiędzy katem i ofiarą jest nie tylko zręcznym chwytem fabularnym, ale przede wszystkim problemem fundamentalnym, którego podjęcie nadaje filmowi rangę kulturotwórczą. „Dług” opisuje fragment polskiej rzeczywistości lat 90., a jednocześnie staje się narzędziem jej rozpoznania.
[opis: Filmoteka Szkolna]

FB: https://www.facebook.com/events/363040133886300/

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 14. Maj 2015 - 09:36; osoba wprowadzająca: Łukasz Karczyński Ostatnia zmiana: czwartek, 14. Maj 2015 - 10:55; osoba wprowadzająca: Łukasz Karczyński