Kino pod Paragrafem - "Układ Zamknięty"

Koło Naukowe „Kultura na Prawo” zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu filmowego „Kino pod Paragrafem”, podczas którego zaprezentujemy film „Układ zamknięty” wyreżyserowany w 2013 roku przez Ryszarda Bugajskiego.

Projekcja filmu odbędzie się w środę 9 grudnia o godzinie 18.00 w audytorium C na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego. Po pokazie filmu odbędzie się dyskusja z ciekawymi gośćmi.
Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

UKŁAD ZAMKNIĘTY
Reż. Ryszard Bugajski | Polska | 115 min

„Układ zamknięty” to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami historia trzech biznesmenów, których jednostkowe aspiracje gospodarcze zostają brutalnie zniweczone przez bezlitosny system sprawiedliwości. Film ukazuje niezwykle przerażającą wizję bezkarnej aparatury władzy, który w imię własnych egoistycznych pragnień obdziera człowieka z godności i majątku. Produkcja ta skłania do refleksji nad problemem deprawacji struktur władzy i niedoskonałością prawnych mechanizmów kontrolnych.

Wśród gości, którzy wezmą udział w dyskusji po filmie będzie pan Lech Jeziorny, pierwowzór jednego z bohaterów „Układu zamkniętego”. Po wybuchu rzekomej afery spędził w areszcie 9 miesięcy. W wywiadzie po premierze filmu przyznał: „wolności obywatelskie przegrywają w starciu z arogancją i niekompetencja urzędników. […] wolność gospodarcza i duch przedsiębiorczości są tłamszone tomami niejasnych przepisów, wrogą interpretacją prawa, absurdalnymi procedurami.” Głos osoby bezpośrednio pokrzywdzonej przez wymiar sprawiedliwości oraz przedsiębiorcy praktyka będzie dużą wartością dyskusji.

Drugi głos w dyskusji zabierze współscenarzysta filmu pan Michał Pruski. W latach 1979-94 oraz 2000-05 redaktor "Głosu Wybrzeża", w latach 1994-2000 zastępca redaktora naczelnego Tygodnika Trójmiasto. Związany ze światem filmu od 2009 roku, kiedy to zaczął pracę nad scenariuszem do filmu „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”.

W dyskusji weźmie również udział dr Tomasz Kanty, adwokat specjalizujący się w prawie karnym, doktor nauk prawnych w zakresie prawa karnego, adiunkt w Katedrze Prawa Karnego Procesowego i Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Data publikacji: czwartek, 3. Grudzień 2015 - 12:22; osoba wprowadzająca: Łukasz Karczyński Ostatnia zmiana: czwartek, 3. Grudzień 2015 - 12:24; osoba wprowadzająca: Łukasz Karczyński