Seminarium "Europeizacja prawa morskiego"

26 listopada odbyło się na naszym wydziale seminarium naukowe poświęcone procesowi europeizacji prawa morskiego. Seminarium zorganizowane przez pracowników Katedry Prawa Morskiego: dr Magdalenę Adamowicz i dr Justynę Nawrot, skupiło młodych naukowców z Trójmiasta zajmujących się w swojej pracy badawczej i dydaktycznej problemami ekonomicznymi i prawnymi gospodarki morskiej.Inicjatywa zorganizowania wspomnianego seminarium pojawiła się w trakcie spotkań młodych pracowników i doktorantów pomorskich uczelni wyższych prowadzących badania naukowe i zajęcia dydaktyczne na kierunkach związanych z morzem.

Seminarium spotkało się z zainteresowaniem kadry naukowej trójmiejskich uczelni, głównie Akademii Morskiej i Wydziału Ekonomii UG. Organizatorzy i zaproszeni goście wspólnie zastanawiali się czy obecny etap prac nad morską legislacją UE uzasadnia tezę o powstawaniu odrębnego, regionalnego systemu prawa morskiego w Europie. Seminarium uroczyście otworzył dr hab. prof UG Oktawian Nawrot. W ramach seminarium dr Magdalena Adamowicz mówiła o

wpływie prawodawstwa Unii Europejskiej na polskie prawo, dr Justyna Nawrot o złożoności wzajemnych relacji Unii Europejskiej i Międzynarodowej Organizacji Morskiej. Ponadto wygłoszone zostały następujące referaty:

dr Zuzanna Pepłowska Dąbrowska, Wydział Prawa i Administracji UMK, Prawa pasażera w orzecznictwie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej - implikacje dla przewozu morskiego, mgr Dominika Rydlichowska, adwokat, Strategia Unii Europejskiej w zakresie walki z piractwem i terroryzmem morskim, mgr Aleksandra Koska Legieć, Wyższa Szkoła Bankowa, Bezpieczny Transport morski LNG. Legislacyjne wyzwanie dla Polski, mgr Marta Tykarska, doktorantka WPiA UG, Unijne instrumenty ochrony morświna na wodach polskich, dr Maciej Nyka,Internacjonalizacja przez europeizację prawa ochrony środowiska morskiego na przykładzie Konwencji Helsińskiej o ochronie środowiska morskiego obszaru Morza Bałtyckiego.

Podsumowaniu seminarium towarzyszyła ożywiona dyskusja prelegentów i gości.

Seminarium odbyło się pod patronatem honorowym Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysława Struka, Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza, Jego Magnificencji Rektora Uniwersytetu Gdańskiego prof. Bernarda Lamka oraz Dziekana Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, prof. Jakuba Steliny. Patronat medialny nad seminarium objął wydawca czasopisma „Namiary na morze i handel”.

Data publikacji: wtorek, 8. Grudzień 2015 - 14:42; osoba wprowadzająca: Jakub Puszkarski Ostatnia zmiana: wtorek, 8. Grudzień 2015 - 14:49; osoba wprowadzająca: Jakub Puszkarski