Kino pod Paragrafem - "Przesłuchanie"

Koło Naukowe "Kultura na Prawo" zaprasza na kwietniowe spotkanie w cyklu "Kino pod paragrafem", podczas którego zaprezentujemy film – legendę, określany jako najbardziej antykomunistyczny film PRL, pt. „Przesłuchanie” w reżyserii Ryszarda Bugajskiego.

Projekcja odbędzie się 6 kwietnia, o godzinie 18, w audytorium C, na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Po seansie zapraszamy na dyskusję z gośćmi:
prof. dr hab. Jerzy Zajadło (Katedra Teorii i Filozofii Państwa i Prawa UG)
prof. UG dr hab. Krzysztof Kornacki (Katedra Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej UG),
prof. Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie dr hab. Aleksander Hall – działacz opozycji w PRL, minister w rządzie Tadeusza Mazowieckiego.

PRZESŁUCHANIE (1982/1989 Polska) opowiada historię artystki kabaretowej Toni, która po jednym ze swoich występów zostaje upita i aresztowana. Władza ludowa próbuje wymusić na niej złożenie zeznań, które miałyby obciążyć jednego z kolegów z jej zespołu. Główną rolę odgrywa Krystyna Janda, uhonorowana za tę kreację m.in. nagrodą specjalną w Cannes. Opowieść o bezwzględności systemu, opartym na tak zwanym „dobru wspólnym”, jest swego rodzaju manifestem poglądów reżysera. Jak sam mówi, jest to film o dążeniu jednostki do wolności, co w krajach totalitarnych przybiera skrajnie dramatyczną formę.
 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 31. Marzec 2016 - 13:36; osoba wprowadzająca: Łukasz Karczyński Ostatnia zmiana: czwartek, 31. Marzec 2016 - 13:43; osoba wprowadzająca: Łukasz Karczyński