Kino pod Paragrafem: DEKALOG II

Koło Naukowe "Kultura na Prawo" zaprasza na pierwsze spotkanie w cyklu "Kino pod paragrafem" w tym roku, podczas którego zaprezentujemy film, który ze względu na obecną sytuację w Polsce, będzie dobrym pretekstem do dyskusji o życiu, śmierci i klauzuli sumienia. Cieszymy się na możliwość odkrycia na nowo jego walorów estetycznych. 9 listopada 16 listopada (przepraszamy za zmianę spowodowaną chorobami), o godzinie 18, w audytorium C, na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego zaprezentujemy Dekalog II w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Po seansie zapraszamy na dyskusję z gośćmi:
dr Joanna Sarbiewska - Katedra Wiedzy o Filmie i Kulturze Audiowizualnej UG
dr Tomasz Widłak - Katedra Teorii i Filozofii Prawa WPiA UG

Dekalog II (1988, Polska) to drugi z cyklu dziesięciu odcinków serialu telewizyjnego. To opowieść o spotkaniu Erosa z Tanatosem. Dorota zdradziła ciężko chorego męża z innym mężczyzną i zaszła z nim w ciążę. Decyduje, że urodzi dziecko tylko pod warunkiem, że jej małżonek umrze. Za wszelką cenę chce się dowiedzieć czy partner ma jakiekolwiek szanse na przeżycie, dlatego zwraca się z zapytaniem do ordynatora szpitala, w którym ten się leczy. Obciąża go odpowiedzialnością za decyzję o życiu nienarodzonego płodu. Czy Dorota usunie ciążę? Czy lekarz będzie zasłaniał się klauzulą sumienia, czy może zrozumie ciężką sytuację kobiety i zechce pomóc podjąć racjonalną decyzję? Czy komukolwiek wolno decydować o prawie do życia drugiego człowieka? I wreszcie jakie przesłanie niesie ze sobą film Krzysztofa Kieślowskiego? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań otrzymacie 9 listopada.

Do zobaczenia!

 

Osoby chętne do dołączenia do Koła zapraszamy po dyskusji do kontaktu z członkami Koła.

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 7. Listopad 2016 - 15:52; osoba wprowadzająca: Łukasz Karczyński Ostatnia zmiana: poniedziałek, 7. Listopad 2016 - 22:49; osoba wprowadzająca: Łukasz Karczyński