Pracownicy Katedry Prawa Finansowego na konferencji w Omsku

W dniu 29 marca 2018 r. pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego wzięli aktywny udział w międzynarodowym seminarium poświęconym edukacji prawniczej. Stanowiło ono interesującą platformą wymiany doświadczeń nauczycieli akademickich z Rosji oraz kilku państw Unii Europejskiej. W trakcie obrad dr E. Juchnevicius wygłosił referat na temat edukacji prawniczej w Polsce. Następnego dnia na Wydziale Prawa odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa z okazji 40-lecia Omskiego Uniwersytetu Państwowego pt. Stosowanie prawa publicznego i prywatnego (ros. Правоприменение в публичном и частном праве). W jej trakcie swoje referaty wygłosili: dr D. Cyman (Protection of financial consumer in European Union), dr E. Juchnevicius (ros. Уклонение от налогов и меры по пресечению налоговых преступлений в Польше - Unikanie opodatkowania i metody zapobiegania oszustwom podatkowym w Polsce) i dr P. Panfil (Application of no-bail out clause in European Union). Wszystkie wystąpienia spotkały się z dużym zainteresowaniem, czego przejawem były liczne pytania do prelegentów.

W trakcie wyjazdu pracownicy Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego odbyli także kilka spotkań roboczych z pracownikami Omskiego Uniwersytetu Państwowego, w tym Dziekanem Wydziału Prawa (prof. R. Kirsanow), Prodziekanem Wydziału Prawa (prof. T. Jaszczuk) oraz Dziekanem Wydziału Ekonomicznego (dr T. Yurievna). W trakcie tych spotkań dzielono się doświadczeniami dotyczącymi funkcjonowania uczelni publicznych w Polsce i Rosji oraz informacjami na temat oferty edukacyjnej obu uniwersytetów. Szczególne zainteresowanie partnerów rosyjskich wzbudziły międzywydziałowe studia Podatki i Doradztwo podatkowe prowadzone przez Wydział Prawa i Administracji oraz Wydział Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego. Odrębnym przedmiotem rozmów były możliwe ścieżki dalszej współpracy, zarówno naukowej, jak i dydaktycznej. W tym zakresie omówiono między innymi ewentualną wymianę pracowników i studentów, a także realizację wspólnych projektów naukowych.

Pracownicy Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego wzięli także udział w zebraniu Katedry Prawa Finansowego Wydziału Prawa Omskiego Uniwersytetu Państwowego, któremu przewodniczył prof. A. Kostiukow. W trakcie spotkania podsumowano dotychczasową współpracę, która z sukcesami prowadzona jest już od wielu lat. Określono także jej dalszy kierunek, szczególnie na płaszczyźnie naukowej.

Pobyt w Omsku był także okazją do spotkania z miejscową polonią. Pracownicy Uniwersytetu Gdańskiego byli gośćmi Polskiego Centrum Kulturalno-Oświatowego POLONEZ. W trakcie wizyty zapoznano się z ofertą tej organizacji, obejmującą zarówno działalności kulturalno-oświatową, jak i wydawniczą. Przedstawiciele Centrum przedstawili swoje problemy i plany na przyszłość. Ważnym elementem spotkania była dyskusja na temat możliwych źródeł finansowania działalności organizacji polonijnych. Szczególnie pomocna okazała się w tym zakresie wiedza dr E. Juchnevicius, który od lat współpracuje z organizacjami polonijnymi na Litwie. Ciekawym punktem pobytu w Omsku była także wizyta na zajęciach z języka polskiego na Wydziale Filologicznym Omskiego Uniwersytetu Państwowego.

Wyjazd pracowników WPiA UG nastąpił w ramach współpracy Erasmus+ z Krajami Partnerskimi – tzw. modułu KA107, umożliwiającego uczelniom z UE wspólne działania naukowo-dydaktyczne z instytucjami szkolnictwa wyższego zlokalizowanymi na całym świecie. Zaplanowana jest również rewizyta w Gdańsku pracowników naukowych z Omska.

Pracownicy Katedry Prawa Finansowego w Omsku

Data publikacji: wtorek, 15. Maj 2018 - 18:19; osoba wprowadzająca: Łukasz Karczyński Ostatnia zmiana: czwartek, 11. Kwiecień 2019 - 16:59; osoba wprowadzająca: Dawid Michalski