Relacja: Majówka Kół Naukowych WPiA UG

W dniach 10-12 maja 2024 r. w Ośrodku Wypoczynkowym Uniwersytetu Gdańskiego w Łączynie odbyła się I Konferencja Kół Naukowych Wydziału Prawa i Administracji UG pt. "Oblicza prawa".

Konferencja została podzielona na IV zasadnicze sesje: filozofia, etyka i ochrona środowiska; prawo starożytne i historia prawa; prawo karne; prawo finansowe, publiczne i międzynarodowe. Studentki oraz studenci wygłosili łącznie 17 referatów, które stały się przyczynkiem do wielu ożywczych dyskusji. Okoliczność, że były one umieszczone w programie konferencji, stanowiąc podsumowania poszczególnych sesji, nie spowodowała, że dyskusje kończyły się w przewidzianych dla nich ramach czasowych. Zazwyczaj były one kontynuowane jeszcze przy ognisku do późnych godzin wieczornych. Biorąc pod uwagę to, z jaką pasją uczestnicy konferencji wymieniali się argumentami, przejawiali gotowość do zajmowania stanowisk w różnych kwestiach oraz niestrudzenie poszukiwali nowych rozwiązań i kompromisów odnotować trzeba, że ich postawa jest właściwa dla prawników nie tylko z wykształcenia, ale i z natury.

Poza aspektem naukowym atrakcyjność wyjazdu na konferencję do Łączyna wynikała również z położenia samego Ośrodka Wypoczynkowego UG, który znajduje się na obszarze Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. W przerwach od konferencyjnych obrad, studentki oraz studenci w malowniczych okolicznościach przyrody podejmowali szereg aktywności m.in.: grali w siatkówkę, piłkę nożną, badmintona, tenisa stołowego, spacerowali, pływali kajakami, zwiedzali okolicę, a nawet uczyli się chodzić po taśmie! Wieczorami, gdy Łączyno zaczynało spowijać się w mroku, wszyscy gromadzili się przy ognisku, gdzie przy dźwiękach gitary i szumie Jeziora Raduńskiego można było odpocząć po trudach dnia. Dla wielbicieli filmów ciekawym doświadczeniem był wieczór, podczas którego w świetlicy znajdującej się w pawilonie zorganizowano projekcję filmu „Barwy ochronne” w reżyserii Krzysztofa Zanussi. Wystrój świetlicy – boazeria, rzędy krzeseł i foteli oraz sztuczna roślinność sprawiły, że prawie 50-letnia przepaść między 2024 r. i 1976 r. (rok powstania filmu) przestała istnieć.

Co zostało nam po I Konferencji Kół Naukowych Wydziału Prawa i Administracji UG?

Łączyno opuściliśmy z: nową wiedzą, doświadczeniami, ciekawymi przemyśleniami, solidną dawką motywacji, miłymi wspomnieniami o charakterystycznym zapachu jeziora i porannej rosy, złapanymi promieniami słonecznymi, ale także nowymi przyjaźniami i nie tylko…

Data publikacji: poniedziałek, 20. Maj 2024 - 09:27; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski Ostatnia zmiana: poniedziałek, 20. Maj 2024 - 11:15; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski