RELACJA - Jubileusz 70. urodzin prof. Zajadły

W piątek, 11 października, na naszym Wydziale odbyła się wyjątkowa uroczystość - Jubileusz 70. urodzin prof. Jerzego Zajadły. Wydarzenie, w którym uczestniczyli prawnicy, naukowcy, przyjaciele oraz przedstawiciele władz Trójmiasta, było hołdem dla jego wkładu w polską naukę i społeczeństwo.

Jak w swoim przemówieniu wskazał Dziekan WPiA UG dr hab. Wojciech Zalewski, prof. UG: „Prawda wymaga, aby wyrażać ją prosto. A profesor Zajadło o trudnych sprawach pisał językiem prostym i zrozumiałym. Jego głos był ważny w ciągu ostatnich ośmiu lat. Tłumaczył jak ważna jest niezależność sądownictwa, a jego felietony były „bezczelnie smakowite"!".

Uroczystość i wyróżnienia

Profesor Zajadło został uhonorowany Medalem Miasta Gdańska, wręczonym przez prezydent Gdańska - Aleksandrę Dulkiewicz, oraz Złotym Medalem Uniwersytetu Gdańskiego “Doctrinae Sapientiae Honestati”, który wręczył Rektor UG JM prof. Piotra Stepnowski. Medale te symbolizują nie tylko uznanie dla jego dorobku naukowego, ale także dla jego postawy obywatelskiej i społecznej.

Co znamienne, w ceremonii uczestniczyły wszystkie prezydentki Trójmiasta – Aleksandra Dulkiewicz z Gdańska, Magdalena Czarzyńska-Jachim z Sopotu oraz Aleksandra Kosiorek z Gdyni - wszystkie będące absolwentkami Uniwersytetu Gdańskiego.

Prof. Jerzy Zajadło, od 47 lat związany z Uniwersytetem Gdańskim jako nauczyciel akademicki, jest jednym z najwybitniejszych przedstawicieli polskiej filozofii prawa. W swoich pracach od lat zajmuje się zagadnieniami praw człowieka oraz konstytucjonalizmu. W swoich felietonach i publikacjach potrafił przystępnie tłumaczyć złożoność prawa, co zyskało mu uznanie nie tylko w środowisku prawniczym, ale także wśród szerszej publiczności.

Rektor UG, prof. Piotr Stepnowski, w laudacji na cześć jubilata podkreślił, że prof. Zajadło jest odważnym naukowcem, który nie boi się zabierać głosu w ważnych sprawach dotyczących demokratycznego państwa prawa. Jego prace są nie tylko naukowe, ale także mają znaczenie praktyczne w kontekście obecnej sytuacji politycznej w Polsce.

Słowa uznania od Ministra Sprawiedliwości

Podczas uroczystości odczytano list od Ministra Sprawiedliwości dr hab. Adama Bodnara, prof. SWPS - w którym podkreślono, że prof. Zajadło ma wyjątkowy talent do docierania ze swoimi poglądami poza prawnicze środowisko. Bodnar zaznaczył, że jego prace są kluczowe w kontekście obrony konstytucji i praworządności w Polsce.
Minister przypomniał również o formule Radbrucha, stwierdzając, że Zajadło z powodzeniem przyczynia się do popularyzacji tej idei. Duch prawa jest ważniejszy niż jego litera. W ciągu ostatnich kilku lat, kiedy Polska zmagała się z różnymi wyzwaniami prawnymi, głos Zajadły był niezmiernie ważny w tym kontekście.

Wspomnienia studentów

Aleksandra Dulkiewicz, prezydentka Gdańska, która miała zaszczyt być uczennicą profesora Zajadły, podkreśliła jego rolę jako wychowawcy i mentora. W swoim wystąpieniu mówiła o inspiracji, jaką czerpie z jego publikacji oraz o sposobie, w jaki Profesor objaśnia zawiłości prawa w przystępny sposób.

Dulkiewicz zauważyła, że Zajadło nigdy nie zamknął się w "wieży z kości słoniowej" jako naukowiec, ale zawsze czuł obywatelski obowiązek. Jego głos w sprawach dotyczących niezależności sądownictwa był nie tylko słyszalny, ale i istotny dla społeczeństwa.

W uroczystości udział wzięli także europosłanka dr Magdalena Adamowicz, radca prawny Magdalena Witkowska - była dziekan Okręgowej Izby Radców Prawnych  w Gdańsku, gdańscy adwokaci, radcy prawni, naukowcy, wykładowcy, ludzie kultury i przyjaciele Profesora.

Księga jubileuszowa i seminarium

W ramach uroczystości wręczono profesorowi Zajadle księgę jubileuszową, zawierającą teksty napisane przez znamienitych 94 autorów, co stanowi wybitny dowód jego ogromnego wpływu na środowisko akademickie i prawnicze.
Dodatkowo, w czasie wydarzenia zorganizowano okolicznościowe seminarium naukowe.

Uroczystość z okazji 70. urodzin prof. Jerzego Zajadły była nie tylko celebracją jego osiągnięć, ale także okazją do refleksji nad rolą nauki w kształtowaniu społeczeństwa demokratycznego. Prof. Zajadło, jako twórca i wybitny przedstawiciel gdańskiej szkoły filozofii prawa, zyskał szacunek nie tylko w środowisku akademickim, ale także wśród obywateli, którzy cenią sobie jego odwagę i zaangażowanie w sprawy publiczne.

Uroczystość ta potwierdziła, jak ważna jest rola akademików w kształtowaniu przyszłości społeczeństwa, a także jak istotne są ich głosy w dyskusji o prawie i sprawiedliwości.

Gratulacje i najlepsze życzenia, Panie Profesorze!

fot. Piotr Wittman/www.gdansk.pl

Data publikacji: poniedziałek, 14. Październik 2024 - 11:18; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski Ostatnia zmiana: poniedziałek, 14. Październik 2024 - 11:26; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski