Relacja z Inauguracji Roku Akademickiego 2023/2024

W dniu 4 października 2023 r. na naszym Wydziale odbyła się uroczysta Inauguracja Roku Akademickiego 2023/2024.

Uroczystość otworzył przemarsz orszaku złożonego z członków Rady Wydziału Prawa i Administracji UG, Dziekana Wydziału Prawa i Administracji dr hab. Wojciecha Zalewskiego prof. UG wraz z Prodziekanami oraz gościa honorowego – Rektora Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotra Stepnowskiego. Podczas przemarszu, zgromadzonych w auli Wydziału Prawa i Administracji w radosny nastrój wprowadzała wykonywana przez Akademicki Chór Uniwersytetu Gdańskiego studencka pieśń „Gaudeamus igitur”.

Oficjalna część uroczystości rozpoczęła się od wspólnego odśpiewania Hymnu Państwowego. Następnie głos zabrał Dziekan Wydziału dr hab. Wojciech Zalewski prof. UG, który powitał licznie przybyłych na inaugurację gości, absolwentów, pracowników oraz studentów. W wygłoszonym tego dnia przemówieniu Rektor Uniwersytetu Gdańskiego prof. Piotr Stepnowski podkreślił wysoką pozycję naszego Wydziału we wszystkich znaczących rankingach ogólnopolskich, która pozwala określać go jednym z najlepszych wydziałów prawa w Polsce. Ponadto Pan Rektor wspomniał również o innych sukcesach, które ugruntowują pomyślne notowania naszego Wydziału m.in.: kategorii „A” uzyskanej w ewaluacji, podejmowanej na szeroką skalę działalności w zakresie umiędzynarodowienia oraz stale powiększającym się potencjale integracyjnym z ośrodkami zagranicznymi, z którymi współpracę nawiązuje kadra naukowo-dydaktyczna, pracownicy administracyjni oraz studenci. Osiągnięcia naszej społeczności akademickiej zostały przez Pana Rektora uznane za bardzo obiecujące, wobec czego poza złożeniem na ręce Pana Dziekana wyrazów uznania i podziękowania, Pan Rektor życzył nam odnoszenia następnych, równie spektakularnych sukcesów.

Do wystąpienia Pana Rektora, odniósł się Dziekan Wydziału dr hab. Wojciech Zalewski prof. UG, który podziękował pracownikom Wydziału za tworzenie wspólnoty ludzi, która dzięki zaangażowaniu, codziennej, wytrwałej pracy oraz poświęceniu jest zdolna do realizacji wielkich celów. Pan Dziekan wspomniał o projektach naukowych wykonywanych przez pracowników naszego Wydziału, których ku Jego zadowoleniu jest coraz więcej i są one coraz lepiej finansowane. Z nieukrywaną dumą, Pan Dziekan podzielił się sukcesem działającej na naszym Wydziale Studenckiej Poradni Prawnej, która w tym roku zajęła pierwsze miejsce w rankingu uniwersyteckich poradni prawnych. Inauguracyjną przemowę Pan Dziekan zakończył słowami zaczerpniętymi z „Dekalogu Mistrza” G. Mistral: „Jeśli nie potrafisz kochać, nie ucz...”. Zostały one zadedykowane nie tylko wykładowcom i nauczycielom akademickim, ale także studentom.

Życzenia dla studentów oraz pracowników Wydziału skierował również Przewodniczący Rady Samorządu Studentów WPiA UG p. Michał Podlewski. Po tym wystąpieniu odbyło się uroczyste ślubowanie nowych członków naszej społeczności, którzy właśnie rozpoczęli swoją przygodę z Wydziałem. Immatrykulację studentów przeprowadziła Prodziekan ds. Kształcenia dr hab. Małgorzata Balwicka-Szczyrba prof. UG.

Następnie przyszedł czas na mianowanie kierownikiem katedry im. Eugeniusza Kwiatkowskiego Profesor Hanny Suchockiej, po którym mieliśmy przyjemność wysłuchania wykładu Pani Profesor pt. „Utożsamianie się z Europą — wizja, rzeczywistość czy mit”. W swoim wystąpieniu, Pani Profesor odniosła się do fundamentalnych zasad, które warunkują istnienie Unii Europejskiej w kształcie nadanym przez jej założycieli, poruszyła kwestię spolaryzowanych nastrojów społecznych, które skłaniają do stawiania sobie pytań o przyszłość Unii Europejskiej, zwróciła uwagę na wyzwania oraz problemy, z którymi musi się aktualnie mierzyć Unia Europejska, a także podzieliła się wizjami Unii Europejskiej przedstawicieli społecznej nauki kościoła, które są Jej szczególnie bliskie. Wykład Pani Profesor bez wątpienia stał się przyczynkiem do pogłębionej refleksji nad przyszłością Europy, czego dowodem były ożywione dyskusje prowadzone po oficjalnym zakończeniu inauguracji na korytarzach naszego Wydziału.

Całej społeczności Wydziału Prawa i Administracji UG życzymy wszystkiego najlepszego w nowym roku akademickim!

Data publikacji: poniedziałek, 9. Październik 2023 - 08:22; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski Ostatnia zmiana: poniedziałek, 9. Październik 2023 - 08:51; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski