Studencka Poradnia Prawna Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego pierwsza w Polsce!

wpia

Studencka Poradnia Prawna Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego zajęła pierwsze miejsce w rankingu uniwersyteckich poradni prawnych opublikowanym przez „Rzeczpospolitą” we współpracy z ogólnopolską Fundacją Poradni Prawnych. Zwycięstwo w rankingu uniwersyteckich poradni prawnych to ogromny sukces; po raz pierwszy nasza poradnia w nim zwyciężyła, w ubiegłym roku było to trzecie miejsce w kraju.

Jest to już ósma edycja ogólnopolskiego rankingu, w którym uwzględnia się takie czynniki jak: współczynnik studentów na opiekuna, miejsce poradni na uczelni, standardy działalności poradni oraz działalność dodatkową (w tym przede wszystkim edukacyjnoprawną). Poradnia Uniwersytetu Gdańskiego zajęła 1. miejsce ex aequo z poradniami z Uniwersytetu Opolskiego, Uniwersytetu w Białymstoku oraz Uniwersytetu SWPS. Ranking uwzględnia działalność kilkudziesięciu uniwersyteckich klinik prawa w całej Polsce. Co ważne, nie jest on pomyślany z myślą o rywalizacji poradni, lecz o docenianiu podnoszenia jakości pracy uniwersyteckiego ruchu klinik w prawa w Polsce. Przy ocenie ważne są czynniki związane z warunkami organizacyjnymi pracy poradni, jej miejscem w strukturze uniwersyteckiej, a także jakość pracy i przestrzeganych przez poradnię standardów etycznych. Istotne są także działania dodatkowe, z zakresu edukacji prawnej, mające na celu zarówno podniesienie poziomu wiedzy i umiejętności studentów działających w poradni, ale też popularyzujące wiedzę o prawie w środowisku uniwersyteckim, we współpracy z organizacjami pozarządowym i szkołami średnimi.

- Jestem bardzo dumny z wyników tegorocznego rankingu, ale przede wszystkim z tego, że systematycznie nasza uniwersytecka poradnia prawna się rozwija. Studenci cały czas bardzo chętnie pomagają najbardziej potrzebującym, ale też dbają o ustawiczny rozwój swoich kompetencji i umiejętności. Przecież działalność w poradni prawnej to jedno z najlepszych miejsc dla przygotowania zawodowego młodych adeptów prawa, w którym można zmierzyć się nie tylko z wieloma, niejednokrotnie skomplikowanymi problemami prawnymi, ale także nauczyć odpowiednich standardów w kontaktach z klientami. Pierwsze miejsce w rankingu ogólnopolskich poradni prawnych dla Uniwersytetu Gdańskiego to wynik pracy całego zespołu osób, w tym studentów i opiekunów merytorycznych, którym chciałbym w tym miejscu bardzo podziękować i pogratulować.  Dziękuję też władzom Wydziału Prawa i Administracji UG, które zawsze wspierają działalność Poradni. Tegoroczny sukces w rankingu to jednocześnie zachęta do tego, by nie spoczywać na laurach, lecz rozwijać nowe formy działania – podkreśla dr Tomasz Snarski, kierownik Studenckiej Poradni Prawnej Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

wpia

oraz jego

Data publikacji: poniedziałek, 26. Czerwiec 2023 - 08:49; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski Ostatnia zmiana: poniedziałek, 21. Sierpień 2023 - 11:16; osoba wprowadzająca: Marcin Wiszowaty