fbpx Prof. Janina Ciechanowicz-McLean laureatką nagrody im. prof. Karola Taylora | Wydział Prawa i Administracji

Prof. Janina Ciechanowicz-McLean laureatką nagrody im. prof. Karola Taylora

prof.CiechanowiczZ przyjemnością informujemy, że decyzją Kapituły pod przewodnictwem Jego Magnificencji Rektora UG, prof. dr. hab. Piotra Stepnowskiego, jedną z laureatek indywidualnej nagrody równorzędnej w tegorocznej edycji Nagrody Naukowej im. Prof. Karola Taylora została pani prof. dr hab. Janina Ciechanowicz-McLean z Katedry Prawa Gospodarczego Publicznego i Ochrony Środowiska. Pani profesor jest wybitną znawczynią problematyki prawa ochrony środowiska, autorką ponad 300 publikacji naukowych wydanych w Polsce i za granicą. Jest członkiem wielu organizacji i stowarzyszeń naukowych, w tym International Law Association (ILA), Komisji Prawa Morskiego Polskiej Akademii Nauk, Gdańskiego Towarzystwa Naukowego.

Serdecznie gratulujemy!

Patron nagrody, prof. Karol Taylor (1928-1997) był polskim biochemikiem, twórcą gdańskiej szkoły biologii molekularnej, zajmował się genetyką molekularną bakteriofagów. Od 1969 r. związany z Państwową Wyższą Szkołą Pedagogiczną w Gdańsku, gdzie zorganizował zakład biochemii. Członek Komitetu do spraw organizacyjnych Uniwersytetu Gdańskiego. Założyciel i organizator Wydziału Biologii UG. W 1984 r. wybrany na funkcję Rektora UG na kadencję 1984-1987. W 1985 r. odwołany z funkcji ze względów politycznych – wziął udział w pogrzebie studenta Wydziału Chemii UG, Marcina Antonowicza, domniemanej ofiary milicjantów, na którym wygłosił mowę, w której domagał się ukarania sprawców zbrodni.

Treść ostatnio zmodyfikowana przez: Sławomir Dajkowski
Treść wprowadzona przez: Sławomir Dajkowski