Drużyna WPiA UG na 21 Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot

W dniach 10 – 18 kwietnia 2014 roku drużyna w składzie: Kaja Zaleska – Korziuk, Maciej Zejda  i Andrzej Jakiel po raz pierwszy w historii reprezentowała Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego na międzynarodowym konkursie Willem C. Vis International Commercial Arbitration Moot w Wiedniu. Jest to jeden z  najbardziej prestiżowych i największych konkursów tego typu na świecie. Udział w tegorocznym VIS wzięło blisko 300 uniwersytetów ze wszystkich kontynentów.
VIS ma na celu rozpowszechnianie wiedzy na temat Konwencji Narodów Zjednoczonych o Międzynarodowej Sprzedaży Towarów (CISG) oraz zasad Międzynarodowego Arbitrażu Handlowego. Co roku organizatorzy wybierają inne Regulaminy Arbitrażowe na podstawie których toczy się fikcyjne postępowanie. W tym roku był to Regulamin Arbitrażowy CEPANI  stworzony przez Belgian Centre for Arbitration and Mediation.

Zakwalifikowanie drużyny do rund ustnych konkursu w Wiedniu poprzedzone było przygotowaniem dwóch pism procesowych, po jednym dla każdej ze stron sporu. Następnym etapem były wystąpienia przed 3-osobowym składem arbitrażowym. Przed udziałem w etapie ustnym konkursu w Wiedniu drużyna wzięła udział w 3 turniejach arbitrażowych tzw. Pre-Moot: w VI Warszawskim Turnieju Arbitrażowym, PACE-IICL VIS Online Pre-Moot oraz w VI BBH Prague Pre-Moot. Celem Pre-Moot jest przygotowanie ekip do jak najbardziej profesjonalnego wystąpienia na konkursie w Wiedniu. Biorąc pod uwagę, że Uniwersytet Gdański nie był jeszcze nigdy reprezentowany na tego typu konkursie mamy nadzieję, że nabyte doświadczenia pozwolą na coroczny udział drużyn WPIA UG w kolejnych edycjach tej prestiżowej imprezy.

Jednocześnie w imieniu drużyny reprezentującej WPiA UG w VIS chcielibyśmy podziękować za pomoc i wsparcie: opiekunowi drużyny mgr Filipowi Czuchwickiemu, prof. Joannie Kruczalak-Jankowskiej, prof. Annie Machnikowskiej, dr Arkadiuszowi Wowerce, dr Monice Adamczak-Reteckiej oraz Pani Jolancie Kępińskiej. Ponadto drużyna chciałaby w szczególności podziękować Panu Robertowi Witkowi-Pogorzelskiemu.

Więcej o drużynie i konkusie VIS można dowiedzieć się ze strony: https://www.facebook.com/theUniversityofGdanskVisTeam

Data publikacji: poniedziałek, 26. Maj 2014 - 10:47; osoba wprowadzająca: Piotr Komorowski Ostatnia zmiana: poniedziałek, 28. Listopad 2022 - 12:06; osoba wprowadzająca: Sebastian Zaborowski