Dlaczego studia na WPiA?

wpia
Studia to coś więcej niż tylko oferta edukacyjna i zajęcia przewidziane w planach zajęć. Studia to czas, który wielu nazywa najlepszym w życiu. Dlatego wybór studiów to nie tylko wybór kierunku, a nawet nie tylko wybór konkretnego wydziału i uczelni. To także wybór otoczenia i atmosfery, w której przyjdzie Ci spędzić kilka lat życia.
 

Dlaczego warto studiować na naszym Wydziale?

 

 

 

Po pierwsze

– jesteśmy po prostu NAJLEPSI NA POMORZU[1], mamy też świetne wyniki ogólnopolskie – w 2020 roku, WPiA UG uplasował się na czwartym miejscu w Polsce wśród uczelni najlepiej przygotowujących do egzaminów na aplikacje zawodowe[2]W 2021 r. Wydział zajął (w zależności od kategorii) – 1., 2. i 3. miejsce w Polsce.[3] 

W 3. najważniejszych rankingach z 2022 r. nasz Wydział potwierdził i umocnił pozycję lidera na Pomorzu i jednego z najlepszych wydziałów prawa w Polsce. [3a]

 

Wdrożyliśmy nowatorską reformę programu studiów prawniczych, otwierając go na przedmioty specjalistyczne (w tym – z zakresu prawnego obrotu międzynarodowego) i zmieniając formułę egzaminu magisterskiego. Pierwsi absolwenci kształceni w ten sposób wkroczyli już na rynek pracy i spotkali się z entuzjastycznym przyjęciem pracodawców. Okazało się, że wiedza nabyta w ramach specjalizacji stanowiła często kluczowy argument w ich zatrudnieniu. Dzięki tym kompetencjom zyskują oni znaczną przewagę nad absolwentami innych wydziałów prawa w Polsce.
 

Jako pierwsi w Polsce uruchomiliśmy interdyscyplinarny kierunek Kryminologia, który od lat cieszy się ogromnym zainteresowaniem wśród kandydatów na studia. Od niedawna ma anglojęzyczną siostrę – kierunek Criminology and Criminal Justice. Zajęcia ze specjalistami z zakresu prawa, ale także medycyny sądowej, balistyki, kryminalistyki, socjologii, psychologii, sędziów, prokuratorów, kuratorów, mediatorów, funkcjonariuszy Policji oraz Służby Więziennej cechuje wysoka jakość, interdyscyplinarny charakter i połączenie teorii z praktyką.wpia

 

Kształcimy studentów na kierunku Administracja, który od lat cieszy się dużym powodzeniem. Tutaj również stawiamy na praktyczne podejście. Dla spragnionych wiedzy prawniczej – niezbędnej dla funkcjonowania w obrocie gospodarczym i administracji publicznej – oferujemy również kierunek studiów II stopnia – Prawo w administracji i gospodarce.
 

Oferujemy (wspólnie z Wydziałem Zarządzania) kierunki studiów, które są przepustką do wykonywania konkretnych, prestiżowych i pożądanych zawodów. Absolwenci Ubezpieczeń mogą ubiegać się o zwolnienie z (bardzo trudnego) końcowego egzaminu zawodowego na brokera ubezpieczeniowego. Absolwenci Podatków i doradztwa podatkowego zaś – z części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego. Zapotrzebowanie rynku pracy w obu tych zawodach jest znaczne, a prężnie rozwijające się Pomorze to coraz bardziej pojemny rynek pracy dla specjalistów z tego obszaru.

 

Nowością jest kierunek Telemedycyna i projekty w ochronie zdrowia. Trudno o lepszy dowód jego aktualności i przydatności niż doświadczenia związane z pandemią koronawirusa.

 

Po drugie

OTOCZENIE. 

Nie chodzi tylko o nowoczesny kampus uniwersytecki, na którym znajdziecie zarówno imponującą Bibliotekę Główną, jak również miejsca relaksu i integracji studenckiej, ale także szerzej – o zupełnie wyjątkowe w skali całej Polski położenie naszego Wydziału: na Wybrzeżu, zaledwie kilka kilometrów od linii brzegowej Zatoki Gdańskiej.

 

Integracja studencka na plaży, nauka do egzaminów w „pięknych okolicznościach przyrody”, doskonałe zaplecze kulturalne i imprezowe dla spragnionych wrażeń. Czego chcieć więcej?

 

Gdańsk w 2020 roku został liderem rankingu Miasta Przyjazne Ludziom[4], a w 2021 roku został uznany przez Komisję Europejską za bardzo dobre miejsce do życia[5].

Nie ma Trójmiasta bez Gdyni i Sopotu. Jak mawia wielu – studiuję w Gdańsku, mieszkam w Gdyni, imprezuję w Sopocie.

 

wpia

Położenie Trójmiasta sprawia, że jest to jedyny tak zurbanizowany obszar w Polsce, który pozwala jednocześnie cieszyć się zdrowym i czystym powietrzem. Pozwala na to Zatoka z zieloną otuliną jej linii brzegowej oraz prawie dwa tysiące kilometrów kwadratowych objętego ochroną lasu Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego. Jogging o poranku, na plaży, przed zajęciami? A może spacer przy zachodzie słońca? Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce do studiowania dla tych, którzy cenią sobie aktywny i zdrowy tryb życia.

 

Wydział położony jest w miejscu świetnie skomunikowanym z całym Trójmiastem. Przy kampusie znajduje się przystanek SKM-ki, czyli Szybkiej Kolei Miejskiej w Trójmieście (naszego „naziemnego metra”). Tuż obok kampusu zlokalizowane są także dwa przystanki tramwajowe (Bażyńskiego i Uniwersytet) oraz kilka przystanków autobusowych. Dojazd na uczelnię komunikacją publiczną jest szybki i bezproblemowy – nie tylko z Gdańska, ale także z Gdyni, Sopotu czy z mniejszych miejscowości położonych w Obszarze Metropolitalnym.

 

 

Po trzecie

PERSPEKTYWY! W czasie studiów będziecie mieli możliwość rozwoju osobistego dzięki bogatej ofercie kół naukowych i organizacji studenckich. Szkoły Prawa Obcego dadzą Wam możliwość poznania kultury prawnej innych krajów (m.in. Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec a nawet Chin!).

Nasi Studenci mają także możliwość uczestniczenia w bogatej ofercie międzynarodowej wymiany studenckiej, w szczególności w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus Plus.  W obecnej ofercie znajdują się możliwości wyjazdu na zagraniczną wymianę studencką do krajów Europy, ale także Azji i Afryki, a niedługo także Ameryki i Australii.

Perspektywy to także przyszłość. Wiemy, że nie każdy młody człowiek wybierając studia myśli już o przyszłości zawodowej, ale zapewniamy Cię, że kiedy już na dobre rozgościsz się w Trójmieście, wcale nie będziesz musiał z niego wyjeżdżać po studiach, aby zdobyć pracę.

 

wpiaPomorze Gdańskie to jeden z najprężniej rozwijających się gospodarczo obszarów Polski. Planowana rozbudowa portu w Gdańsku i Gdyni, tworząca się Pomorska Dolina Wodorowa, siedziby i oddziały małych i dużych korporacji z zakresu prawa, podatków, ubezpieczeń i szeroko pojętego doradztwa biznesowego  - wszystko to gwarantuje stały rozwój atrakcyjnych miejsc pracy dla absolwentów naszego Wydziału.
Port to nie tylko miejsce pracy dla inżynierów i techników. Potrzebuje całego zaplecza organizacyjno-prawnego, sztabu doradców, specjalistów i urzędników – których rynek łaknie coraz bardziej.

 

 

To chyba wystarczająco dużo powodów, by odpowiedź na pytanie:
„Czy warto studiować na WPiA UG?”

Oczywiście, że warto!

 

 

 


 

[1] Zgodnie z rankingiem wydziałów prawa „Perspektyw” z 2020 roku, WPiA UG znalazł się na pierwszym miejscu w województwie pomorskim (źródło: https://ranking.perspektywy.pl/2020/ranking/ranking-kierunkow-studiow/kierunki-spoleczne/prawo)

 

 

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 28. Kwiecień 2021 - 14:26; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski Ostatnia zmiana: środa, 29. Czerwiec 2022 - 13:44; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski