Kontrowersje wokół relacji między prawem a moralnością

Na stronie Laboratorium Więzi ukazała się analiza pt. Najlepsze prawo nie zastąpi moralności autorstwa dr. Tomasza Snarskiego z Katedry Prawa Karnego Materialnego i Kryminologii Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.
Autor podkreśla m.in., że "w szczególności trzeba wskazać na dwie skrajne postawy, wynikające z niezrozumienia istoty norm prawnych i moralnych. Po pierwsze, od prawa oczekujemy, że zastąpi moralność. Po drugie sprowadzamy moralność wyłącznie do zbioru pewnych reguł, niemal tak precyzyjnych, jak rozkazy, często niezmiernie kazuistyczne, rozbudowane do granic możliwości i oczywiście represyjne. Obie postawy całkowicie lekceważą rozmaite możliwe pojęcia prawa i moralności, jak również zróżnicowane spojrzenia na możliwe relacje między prawem i moralnością."

Zachęcamy do lektury całego tekstu dostępnego na stronie:

Data publikacji: sobota, 21. Kwiecień 2018 - 14:39; osoba wprowadzająca: Bartosz Kędzierski Ostatnia zmiana: środa, 20. Marzec 2019 - 12:43; osoba wprowadzająca: Dawid Michalski