Węgierski konstytucjonalista, prof. Iván Halász z wizytą naukową na Wydziale

Z tygodniową wizytą w ramach programu Erasmus+ Staff Mobility, na naszym wydziale gościł węgierski prawnik konstytucjonalista prof. Iván Halász. Profesor Halász jest członkiem Węgierskiej Akademii Nauk i wykładowcą Narodowego Uniwersytetu Służby Publicznej w Budapeszcie, z którym nasz wydział łączy umowa o współpracy akademickiej. W czasie wizyty w Gdańsku gościem opiekował się prof. Marcin Michał Wiszowaty z Katedry Prawa Konstytucyjnego i Instytucji Politycznych. Profesor Halász wygłosił trzy wykłady dla studentów kierunków prawo i administracja. Oprócz prezentacji ustroju konstytucyjnego Węgier, nasz gość szeroko omówił przebieg i wyniki najnowszych wyborów parlamentarnych na Węgrzech. Przedstawił także rezultaty swoich badań dotyczących symboliki państwowej krajów Europy Środkowo-Wschodniej, ze szczególnym uwzględnieniem czeskiej korony św. Wacława i węgierskiej korony św. Stefana i ich symbolicznej roli w ustrojach obu republik. W wykładach i spotkaniach z profesorem wzięli także udział pracownicy naukowo-dydaktyczni naszego Wydziału. Wizyta i wykłady naszego węgierskiego gościa były świetną okazją do pogłębienia wiedzy na temat kraju, w którym tak wiele się dzieje w kwestiach ustrojowych, a także uzyskania informacji z pierwszej ręki na temat przebiegu najnowszych wyborów, których wynik ma istotne znaczenie nie tylko dla Węgier, ale także całego regionu i Europy.

Data publikacji: niedziela, 22. Kwiecień 2018 - 23:52; osoba wprowadzająca: Marcin Wiszowaty Ostatnia zmiana: poniedziałek, 23. Kwiecień 2018 - 00:07; osoba wprowadzająca: Marcin Wiszowaty