Nowa monografia dr Anny Klimaszewskiej i mgr Krystyny Warylewskiej pt.: „Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (société à responsabilité limitée) we francuskim Kodeksie handlowym. Tekst przepisów wraz z tłumaczeniem oraz porównaniem do polskiego Kodeksu

Ukazała się nowa publikacja dr Anny Klimaszewskiej z Katedry Historii Prawa i mgr Krystyny Warylewskiej z Katedry Prawa Europejskiego i Komparatystyki Prawniczej WPiA UG, która przedstawia model funkcjonowania francuskiej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przy uwzględnieniu jej procesu kształtowania oraz systematyki źródeł prawa francuskiego.

Prezentowana publikacja stanowi najprawdopodobniej pierwszą próbę przetłumaczenia przepisów prawa francuskiego o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością na język polski. Spółka ta jest powszechnie wykorzystywana we Francji i w Polsce, porównanie zatem rozwiązań francuskich z polskimi przepisami o spółce z ograniczoną odpowiedzialnością daje możliwość odniesienia francuskich norm do znanych polskiemu czytelnikowi uregulowań polskiego Kodeksu spółek handlowych i poznania różnic między nimi.

Publikacja składa się z trzech rozdziałów. W pierwszym z nich zaprezentowany został proces kształtowania się instytucji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością na tle ewolucji prawa spółek we Francji. W rozdziale drugim przedstawiono czytelnikowi systematykę źródeł prawa francuskiego. Pozwala on na ukazanie, w jaki sposób tworzone są przepisy prawa we Francji i jak należy odczytywać ich systematykę. Trzeci rozdział zawiera poszczególne przepisy francuskiego Kodeksu handlowego regulujące spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w ich oryginalnym brzmieniu wraz z tłumaczeniem na język polski i komentarzem, w którym autorzy porównują poszczególne rozwiązania i instytucje do uregulowań przyjętych przez polskiego ustawodawcę. Na końcu, po podsumowaniu, załączono także wzór umowy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wraz z tłumaczeniem na język polski. Wzór ten jest powszechnie stosowany w praktyce obrotu we Francji.

Autorzy mają nadzieję, że prezentowana publikacja, zwłaszcza ze względu na jej charakter porównawczy, przyczyni się do poszerzenia wiedzy zarówno praktycznej, jak i teoretycznej, oraz stanowić będzie impuls do dyskusji nad potencjalną nowelizacją niektórych przepisów prawa polskiego odnoszących się do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Jak podkreślał bowiem niedoceniany przez wielu, gorący orędownik perspektywy porównawczej w badaniach nad prawem, Raymond Saleilles, „prawda nie może leżeć jedynie w doktrynach absolutnych, które okopują się w swoich zasadach jak na polu zamkniętym z każdej strony, ale w przenikaniu tych wszystkich elementów rzeczywistej obserwacji, jaką zawiera każdy szczególny system”. Owa perspektywa porównawcza, którą autorzy wykorzystują w treści poszczególnych rozdziałów pracy, ma za zadanie poznanie i zrozumienie prawa w znacznie szerszym, niż tylko krajowym kontekście.

 

Przedmiotowa publikacja powstała we współpracy z dr. hab. Jakubem Ziętym i dr. Michałem Mariańskim z Wydziału Prawa i Administracji UWM.

Okładka książki

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: poniedziałek, 15. Październik 2018 - 13:11; osoba wprowadzająca: Krystyna Warylewska Ostatnia zmiana: poniedziałek, 15. Październik 2018 - 13:11; osoba wprowadzająca: Krystyna Warylewska