Po konferencji Bringing Justice to European Citizens, 25-26.10.2019 r.

W dniach 25-26 października 2019 r.  odbyła się na Wydziale Prawa i Administracji UG międzynarodowa konferencja poświęcona problematyce budowania zaufania europejskich obywateli do wymiaru sprawiedliwości pt. “Bringing Justice Closer to European Citizens” (organizatorami były Zakład Prawa Rzymskiego i Katedra Postępowania Cywilnego).

Wybór daty konferencji nie był przypadkowy; z inicjatywy Rady Europy oraz Komisji Europejskiej 25 października 2019 r. obchodzony był jako Europejski Dzień Sprawiedliwości.

Konferencję otworzył profesor Wojciech Zalewski, Dziekan WPiA UG, kierując do uczestników osobne wystąpienie. Przemówienia wygłosili także Sędzia SN Dariusz Zawistowski, Prezes Sądu Najwyższego kierujący Izbą Cywilną, Sędzia SA Artur Lesiak, Prezes Sądu Apelacyjnego w Gdańsku oraz mecenas Zbigniew Tur, Wiceprezes Krajowej Rady Radców Prawnych. Podczas konferencji badacze polscy i reprezentujący zagraniczne ośrodki naukowe zaprezentowali referaty podejmujący m.in. następujące kwestie: jak budować zaufanie do wymiaru sprawiedliwości, czy tzw. alternatywne metody rozwiązywania sporów osłabiają to zaufanie, jakie są mierniki jakości wymiaru sprawiedliwości, jak skutecznie informować obywateli o ich prawach.

Serdeczne  podziękowania dla wszystkich osób, które przyczyniły się do organizacji konferencji, w tym dr Dominiki Szarmach-Mróz oraz profesorów Małgorzaty Balwickiej-Szczyrba, Anny Machnikowskiej i Jacka Wiewiorowskiego, pracownic administracji wydziału mgr Oliwii Kapeckiej i mgr Katarzyny Wylot a także studentów Koła Naukowego Postępowania Cywilnego na WPiA UG.

Osobne podziękowania wobec sponsorów: C.H. Beck i Olivia Star Top oraz patronów konferencji Krajowej Izby Radców Prawnych i Okręgowej Izby Radców Prawnych w Gdańsku a także patronów medialnych: Access to Justice in Eastern Europe.

W załączeniu, za zgodą Autora, zamieszczono wystąpienie Sędziego Sądu Najwyższego Pana Dariusza Zawistowskiego.

Strona internetowa konferencji: https://conferencedojustice.prawo.ug.edu.pl/pl/o-konferencji/

- Koordynator konferencji: dr Bartosz Szolc-Nartowski, Zakład Prawa Rzymskiego, Katedra Prawa Cywilnego WPiA UG -

Data publikacji: wtorek, 29. Październik 2019 - 00:52; osoba wprowadzająca: Beata Kowalczyk Ostatnia zmiana: wtorek, 29. Październik 2019 - 22:49; osoba wprowadzająca: Beata Kowalczyk