Uroczyste wręczenie prof. J. Zajadło nominacji na członka korespondenta PAN

W dniu 14 stycznia 2020 r. w Warszawie odbyło się uroczyste wręczenie nominacji nowym członkom Polskiej Akademii Nauk, który jest jednym z najbardziej prestiżowych naukowych ciał kolegialnych w Polsce.

Decyzją Zgromadzenia Ogólnego PAN podjętą podczas 140. sesji w dniu 5 grudnia 2019 r. wśród nowowybranych członków korespondentów PAN jest prof. zw. dr hab. Jerzy Zajadło z Katedry Teorii i Filozofii Państwa i Prawa, który jest również pierwszym w historii członkiem PAN wywodzącym się z Wydziału Prawa i Administracji UG.

Prof. dr hab. Jerzy Zajadło ukończył na Uniwersytecie Gdańskim studia z zakresu prawa (1973-1977) oraz filozofii (2013-2015). Z Uniwersytetem Gdańskim jest związany od początku swojej zawodowej drogi.  Obecnie jest kierownikiem Katedry Teorii i Filozofii Państwa i Prawa oraz Studiów Doktoranckich w zakresie prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego.

Zainteresowania naukowe Prof. J. Zajadły koncentrują się przede wszystkim wokół problemu prawa naturalnego, początkowo w ramach tzw. nowożytnej szkoły prawa natury XVII i XVIII wieku, obecnie głównie na tle współczesnej niemieckiej filozofii prawa. Jest autorem przeszło 300 opracowań naukowych (monografii, redakcji opracowań zbiorowych, studiów i artykułów, glos, recenzji, haseł encyklopedycznych). Do ważniejszych dzieł należą: „Formuła Radbrucha. Filozofia prawna na granicy pozytywizmu prawniczego i prawa natury” (2001), „Filozofia prawa” (2009), „Po co prawnikom filozofia prawa?” (2008),  "Sędziowie i niewolnicy” (2017), "Lord Mansfield. Sędzią być!" (2018), "Cyceron dla prawników” (2019).

W 2016 r. Prof. J. Zajadło został laureatem Nagrody Naukowej Miasta Gdańska im. Jana Heweliusza w kategorii nauk humanistycznych i społecznych. W 2017 roku Profesor otrzymał nagrodę im. Edwarda J. Wende oraz nagrodę Wydziału I Nauk Humanistycznych i Społecznych PAN im. Leona Petrażyckiego za książkę "Sędziowie i niewolnicy".

Serdecznie gratulujemy!

pan

Data publikacji: środa, 15. Styczeń 2020 - 10:59; osoba wprowadzająca: Magdalena Glanc Ostatnia zmiana: środa, 15. Styczeń 2020 - 11:12; osoba wprowadzająca: Magdalena Glanc