[#wpiaugdumnyzabsolwentow] Mec. Michał Burtowy (absolwent 2011) - ekspert od elektrycznych hulajnóg (i nie tylko)

Z przyjemnością przedstawiamy p. mecenasa Michała Burtowego, absolwenta WPiA UG z 2011 r.

Pan Mecenas z powodzeniem łączy karierę prawnika praktyka (wraz z żoną p. mec. Joanną Zajączkowską-Burtowy prowadzą kancelarię adwokacką), z działalnością publikacyjną. W ciągu zaledwie kilku minionych lat ukazało się już kilka książek jego autorstwa lub współautorstwa. Wśród nich - pierwszy na rynku komentarz prawny dotyczący regulacji hulajnóg elektrycznych i innych mikropojazdów.

Dodajmy, że Pan Mecenas działa na wielkopolskim rynku prawniczym - jego kancelaria jest zlokalizowana w Poznaniu. To kolejny dowód na fakt, że absolwenci naszego Wydziału doskonale radzą sobie nie tylko lokalnie, ale także na terenie całego kraju i świata.

Państwo Joanna Zajączkowska-Burtowy i Michał Burtowy przekazali do zbiorów Biblioteki Prawnej UG swoje dzieła. Serdecznie dziękujemy !

#wpiaugdumnyzabsolwentow !!

 

[WPIA UG]: Proszę podzielić się z nami jakimś wspomnieniem z czasów Pana studiów na naszym Wydziale

[Michał Burtowy:] Studia były dla mnie czasem bardzo znaczącym i obfitowały we wspomnienia. Wiele z nich wciąż we mnie żyje, a ich żywotność wzmacnia moja ścieżka zawodowa: adwokacka i badawcza oraz prowadzona działalność ekspercka i szkoleniowa.

Myśląc o uniwersyteckich czasach wspominam gwar korytarzy i sal ćwiczeniowych w kontraście z ciszą biblioteki, w której często z upodobaniem zatapiałem się na długie godziny, aby między regałami poszukiwać skupienia. Wspominam również wykładowców, którzy na mnie wpłynęli i ukierunkowali mnie – nawet, jeśli nie wybrałem wykładanej przez nich dziedziny prawa. Często o ich wpływie decydowała ich osobowość, charyzma czy styl prowadzenia wykładów.

Do dzisiaj wspominam na przykład ćwiczenia z prawa karnego z – ówcześnie doktorem - Jackiem Potulskim (dzisiaj profesorem i moim kolegą z palestry), który cytował więzienną grypserę, aby ubarwić zajęcia. Takie rzeczy rozbudzały ciekawość, wzbogacały zajęcia.

[WPIA UG]: Podejrzewamy, że prawo to Pana największa pasja, ale czy ma Pan również jakieś inne pasje i zainteresowania?

[Michał Burtowy:] Zawód adwokata wymaga zaangażowania intelektualnego. To z rozważań o konkretnych, prowadzonych przeze mnie sprawach zrodziła się we mnie pasja badacza prawa i pasja pisarska, która pozwala łączyć teorię z praktyką w celu skuteczniejszego tworzenia i stosowania prawa.

Myślę, że pasję pisarską miałem już wcześniej, a studia pozwoliły mi ją rozwinąć. Myślę o artykułach pisanych do wydziałowego czasopisma, o biogramach i artykułach do periodyków i leksykonu, które inicjował mój kolega z roku, Jakub Szlachetko – dzisiaj doktor habilitowany i wykładowca UG. Myślę również o studiach historycznych, które ukończyłem równolegle z prawem oraz o filologii klasycznej, którą studiowałem pobocznie. Tam realizowałem moje pasje historyczne, a także dotyczące kultury antyku, filozofii i literaturoznawstwa, które we mnie drzemały i które w miarę możliwości nadal realizuję.

Dla równowagi szukam kontaktu z naturą, kierując się przykładem Hrabala, który kosząc trawę w swoim domku letnim w Kersku pisał „Święto przebiśniegu” i inne legendarne książki. Poznaję też moją nową „małą Ojczyznę” czyli Wielkopolskę, starając się również zaszczepić dobre wzorce mojemu synowi.

[WPIA UG]: No właśnie - Pan - Absolwent Uniwersytetu Gdańskiego związał się z Poznaniem. Czy można spytać co zdecydowało o tym wyborze. Pewnie niełatwo było rozpoczynać trochę od nowa?

[Michał Burtowy:] Rzeczywiście, mieszkam w Poznaniu, tu założyłem rodzinę i tu przeniosłem kancelarię adwokacką. Moja decyzja była podyktowana względami rodzinnymi i uczuciowymi, ale dzisiaj, po kilku latach mogę powiedzieć z przekonaniem, że to była dobra decyzja także z powodów zawodowych. Bardzo lubię i cenię Trójmiasto, ale Poznań to także świetne miasto do prowadzenia biznesu i rozwijania kariery zawodowej. Poznań i Wielkopolska to przecież kolebka pracy organicznej, z wciąż żywym kultem Karola Marcinkowskiego i Karola Libelta, ale również miasto bardzo patriotyczne, kultywujące tradycje zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego.

[WPIA UG]: Czy zdradzi nam Pan swoje plany?

[Michał Burtowy:] Moje najbliższe plany obejmują przede wszystkim kolejne duże publikacje: moją ścieżką badawczą są nowe technologie komunikacyjne i w tym kierunku planuję się rozwijać, więc zamierzam badać tematykę mikropojazdów oraz pojazdów autonomicznych, gdyż wiele wskazuje na to, że jest to przyszłość transportu, zwłaszcza miejskiego.

[WPIA UG]: Dziękujemy za rozmowę i prosimy o nas pamiętać. Być może kiedyś odwiedzi Pan swój Wydział, aby młodszym koleżankom i kolegom opowiedzieć o swoich pasjach i podzielić się wiedzą oraz doświadczeniem.

[Michał Burtowy:] Z przyjemnością! Dziękuję za rozmowę i gratuluję ciekawej akcji. Jestem pewien, że wielu Absolwentów wspomina z sentymentem nasz Wydział i chętnie nawiąże z nim kontakt i podzieli się swoją wiedzą i doświadczeniem. Kiedy ja byłem studentem nie było takich możliwości. Dobrze, że ktoś o nas pomyślał.

 

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: środa, 10. Maj 2023 - 09:53; osoba wprowadzająca: Marcin Wiszowaty Ostatnia zmiana: poniedziałek, 19. Czerwiec 2023 - 22:17; osoba wprowadzająca: Marcin Wiszowaty