[#wpiaugdumnyzabsolwentow] Luiza Struska (absolwentka 2009) - australijska Pani Notariusz

W najnowszym (3) odcinku naszego cyklu #wpiaugdumnyzabsolwentow z przyjemnością prezentujemy rozmowę z p. Luizą Struską, absolwentką WPiA UG z 2009 r.

Pani Luiza Struska po studiach prawniczych na naszym Wydziale rozwija z sukcesami karierę w branży prawniczej w dalekiej Australii.

Zgodnie z formułą naszego cyklu - najpierw kilka słów "o sobie":

Luiza StruskaWykształcenie prawnicze zdobyłam na Uniwersytecie Gdańskim, gdzie z dumą uzyskałam tytuł magistra prawa w 2009 roku. W trakcie studiów prawniczych miałam zaszczyt podjąć studia dyplomowe w ramach "Wprowadzenia do Prawa Angielskiego i Unijnego" oferowane przez Uniwersytet Cambridge na Uniwersytecie Gdańskim. To pozwoliło mi zapoznać się z obszarem „common law”, prawa zwyczajowego, poszerzając moją perspektywę i oferując szersze zrozumienie tego prawa.

Po przeprowadzce z partnerem do Australii, z pragnieniem rozwoju mojej kariery prawniczej, rozpoczęłam studia na Uniwersytecie Monash. Ta podróż doprowadziła do uznania mojego polskiego tytułu magistra poprzez ukończenie kursu pomostowego. Warto zaznaczyć, że College of Law odegrał kluczową rolę w doskonaleniu moich umiejętności praktycznych, co zaowocowało przyznaniem mi dyplomu w zakresie praktyki prawniczej w 2015 roku.

W renomowanym Sir Zelman Cowen Centre na Victoria University, podjęłam i z sukcesem ukończyłam specjalistyczny kurs prawa notarialnego w 2022 roku, co umożliwiło mi praktykę jako notariusz publiczny – istotny krok w mojej karierze prawniczej. Warto dodać, że obecnie jestem jedyną notariuszką publiczną w Wiktorii, oficjalnie posługującą się językiem polskim.

W latach 2015-2017, moja rola jako „solicitor” w kancelarii Palmer Stevens and Rennick, kancelarii prawniczej w Kyneton w regionalnej Wiktorii, okazała się rozdziałem pełnym nauki i rozwoju. Okres ten wyposażył mnie w niezbędne umiejętności do założenia własnej kancelarii prawnej.

Jako chętna uczennica, z pasją przyjęłam się na nowe wyzwania. Od 2017 roku moja rola w ConnectLaw przyznała mi unikalną możliwość kierowania kancelarią prawną. Ten etap mojej podróży charakteryzuje się wrodzonym poczuciem odpowiedzialności i zdolnością do szybkiego dostosowywania się do nieznanego terenu. Kierowanie i mentorowanie zarówno doświadczonych specjalistów, jak i młodych talentów, to dla mnie nagradzające przedsięwzięcie.

Poza moją wiedzą prawniczą, posiadam nieocenioną umiejętność wielojęzyczności, biegle posługując się zarówno językiem polskim, jak i angielskim. Ta zdolność umożliwia mi na bezproblemowe budowanie mostów łączących osoby i kultury o różnorodnym pochodzeniu.

Z dumą jestem członkiem Society of Notaries of Victoria i Law Institute of Victoria, co odzwierciedla moje zaangażowanie w przyczynianie się do postępu w dziedzinie prawa oraz pielęgnowania więzi wewnątrz zawodu.

Postrzegam siebie nie tylko jako prawniczkę, ale także jako przedsiębiorcę. Z pasją włączam się w nowe przedsięwzięcia biznesowe. Kilka lat temu, razem z moim partnerem biznesowym, otworzyłam agencję nieruchomości, która szybko zdobyła uznanie w naszej lokalnej społeczności.

Pomiędzy moim zawodowym rozwojem, zbudowałam rodzinę i jestem dumną matką dwójki dzieci. Moja podróż jest napędzana nieustanną chęcią nauki i zaangażowaniem w ciągły rozwój. Całym sercem przyjmuję rozwijanie się, ciekawość i nieustanne dążenie do doskonałości. Zrównoważenie moich ról jako prawnika i rodzica dodaje głębi mojej podróży, oferując nieocenione lekcje zarządzania czasem, odporności oraz wsparcia wzrostu.

#wpiadumnyzabsolwentow !!

 

[WPiA UG] Proszę podzielić się z nami jakimś wspomnieniem z czasów Pani studiów na naszym Wydziale

[Luiza Struska] Jedno z moich najżywszych wspomnień z czasów studiowania prawa to nocne sesje nauki z moimi przyjaciółmi z wydziału. W czasie sesji egzaminacyjnych nasz akademik przemieniał się w centrum skupienia i determinacji, napędzane niezliczonymi filiżankami kawy. Przy słabo oświetlonych stołach i łóżkach pojawiały się stosy grubej literatury przed nami, a niektórzy lepiej przygotowani studenci potrafili imponująco wymieniać perfekcyjne odpowiedzi na pytania, które dla reszty z nas brzmiały jak obcy język.

Było w tym wyczuwalne poczucie synergii, gdy wspólnie zagłębialiśmy się w materiał, próbując rozwikłać złożone teorie i zasady prawne - ogromne morze wiedzy, które często wydawało się trudne do ogarnięcia, nie mówiąc już o zapamiętaniu.

Były momenty frustracji i chwile jasności, ale to, co pozostało stałe, to nasza wzajemna determinacja, by zdać egzaminy.

Chociaż te sesje nauki często skupiały się na zapamiętywaniu materiału, i niektórzy z nas kwestionowali wysiłek bezmyślnego wkuwania, podkreślając ważność zrozumienia zasad, zrozumienia kontekstu i przygotowania się do krytycznego myślenia o prawnych scenariuszach rzeczywistych, większość z nas jednak wytrwała i świętowała sukces zdanych egzaminów z radością, którą mogą zrozumieć tylko studenci prawa.

Patrząc wstecz, te nocne sesje nauki były czymś więcej niż tylko wysiłkiem akademickim. Były to doświadczenia łączące, które wykuły trwałe przyjaźnie. Poprzez wspólne wyzwania i triumfy tamtych nocy, opanowaliśmy nie tylko pewne zagadnienia prawne, ale też doskonaliliśmy umiejętność współpracy, komunikacji i wytrwałości w obliczu złożonych wyzwań.

 

[WPiA UG] Podejrzewamy, że prawo to Pani największa pasja, ale czy ma Pani również jakieś inne pasje i zainteresowania?

[Luiza Struska] W środku mojego zabieganego życia zawodowego znajduję ukojenie i radość w różnorodnych zainteresowaniach, które przynoszą mi zarówno relaks, jak i inspirację. Jedną z moich największych przyjemności jest pogrążanie się w świecie książek detektywistycznych. Wymyślne intrygi, sprytne dedukcje i fascynujące tajemnice postaci takich jak Hercules Poirot i Miss Marple trzymają mnie wciągniętą na godziny, przenosząc mnie w świat intelektualnej ciekawości i napięcia.

Kino nordyckie zajmuje szczególne miejsce w moim sercu, oferując unikalną perspektywę na opowiadanie historii i kinematografię. Surowe piękno skandynawskich krajobrazów, połączone z narracjami, które zagłębiają się w psychikę człowieka, zdobywa moją wyobraźnię i pozwala mi eksplorować głębiny różnych kultur przez pryzmat filmu.

Prawdziwą rozkoszą dla mnie jest delektowanie się dobrą kuchnią. Bez względu na to, czy eksperymentuję z nowymi przepisami w mojej kuchni, czy eksploruję lokalne restauracje, sztuka kulinarna mnie fascynuje. Połączenie smaków, tekstur i czysta kreatywność, która wchodzi w tworzenie smakowitej potrawy, to doświadczenie sensoryczne, które zawsze mnie intryguje i satysfakcjonuje.

Spacery w spokojnym tempie z moim wiernym czworonogim towarzyszem to kolejne ukochane zajęcie. Prosta czynność przechadzania się przez naturę z moim futrzanym przyjacielem, nowofunlandem Benjaminem obok mnie pozwala mi oderwać się od wymagań dnia i cieszyć się pięknem otaczającego mnie świata. Te spacery oferują chwilę spokoju pośród zgiełku życia.

Mówiąc, że moja skłonność do zdobywania roślin dla mojego ogrodu odzwierciedla moje zamiłowanie do piękna, które przychodzi wraz z wiekiem. Każda roślina opowiada historię wzrostu, opieki i upływu czasu. Kiedy pielęgnuję mój ogród, czuję połączenie z cyklami życia i wrodzoną mądrością, która towarzyszy mijającym latom.

W splocie moich hobby i pasji jest wspólny wątek ciekawości, doceniania piękna i pragnienia angażowania się w świat na różnych poziomach. Te zainteresowania nie tylko wzbogacają moje życie, ale także przypominają mi, aby omawiać wieloaspektową naturę istnienia, znajdując radość zarówno w prostych przyjemnościach, jak i skomplikowanych zawiłościach, które nas otaczają.

 

[WPIA UG]: Pani kariera zawodowa robi wrażenie - Absolwentka Uniwersytetu Gdańskiego wspaniale poradziła sobie nie tylko poza Trójmiastem, ale w dalekiej Australii, w zupełnie innym systemie prawnym. Czy studia prawnicze na naszym Wydziale przydały się, były pomocne w Pani karierze?

Studia prawnicze na Uniwersytecie Gdańskim były dla mnie nieocenionym doświadczeniem. Nie tylko nauczyły mnie etyki pracy, ale także udoskonaliły moje umiejętności badawcze i pisania w trakcie przygotowywania do obrony mojej pracy magisterskiej. Te umiejętności okazały się kluczowe w mojej karierze prawniczej, umożliwiając mi przeprowadzanie dogłębnych badań oraz analizę skomplikowanych zagadnień prawnych.

Dodatkowo, pięć lat studiów prawniczych w Polsce nauczyło mnie efektywnego uczenia się i wykorzystywania dostępnych na uczelni materiałów edukacyjnych. To właśnie w tym okresie zdałam sobie sprawę z wagi dyscyplinowanych nawyków naukowych, zarządzania czasem oraz krytycznego myślenia. Te cechy nie tylko przyczyniły się do mojego sukcesu akademickiego, ale także stanowiły fundament mojego rozwoju zawodowego.

Podsumowując, moje wykształcenie na Uniwersytecie Gdańskim nie tylko dało mi solidną wiedzę z zakresu prawa, ale także wyposażyło w praktyczne umiejętności i mentalność  niezbędne do osiągnięcia sukcesu w praktykowaniu prawa za granicą.

 

[WPIA UG]: Czy zdradzi nam Pani swoje zawodowe plany?

Moja droga zawodowa odzwierciedla moją niezachwianą wiarę w przysłowie, że 'Kto raz studiuje prawo, zawsze pozostaje studentem prawa'. Mam głęboką pasję do ciągłego uczenia się i niezaspokojone pragnienie wiedzy. To zaangażowanie w naukę przez całe życie było siłą napędową mojej kariery.

Jednym z kluczowych aspektów mojej kariery zawodowej jest mój duch przedsiębiorczości, którego nie potrafię wyłączyć. Mam wizję rozbudowy mojej kancelarii prawnej i otwarcia wielu biur na terenie Wiktorii, a w przyszłości, na terenie całej Australii. Ten ambitny cel wynika z mojego pragnienia dotarcia i obsłużenia szerszego grona społeczności, dostarczając im wysokiej jakości dostępnych usług prawnych.

Ponadto, pragnę pozostawić trwały ślad w dziedzinie edukacji prawniczej. Dzięki mojemu wykształceniu i doświadczeniu mam wizję stworzenia wszechstronnego kursu „conveyancing” (prawa zmiany własności nieruchomości). Ten kurs miałby na celu wyposażenie studentów w praktyczne umiejętności i wiedzę, umożliwiając im znalezienie pracy i osiągnięcie sukcesu od razu po ukończeniu kursu. Wierzę w znaczenie mostu między wiedzą akademicką a praktycznym zastosowaniem, a ten kurs byłby tego dowodem.

W skrócie, moja kariera zawodowa to dynamiczne połączenie ciągłego uczenia się, przedsiębiorczości i zaangażowania w doskonalenie zawodu prawnika i edukacji prawniczej. Napędza mnie pragnienie wprowadzenia pozytywnych zmian w dziedzinie prawa oraz inspiracja przyszłych pokoleń profesjonalistów prawniczych do dążenia do doskonałości i innowacji.

[WPIA UG]: Dziękujemy za rozmowę!

Luiza Struska

Pokaż rejestr zmian

Data publikacji: czwartek, 22. luty 2024 - 11:20; osoba wprowadzająca: Marcin Wiszowaty Ostatnia zmiana: czwartek, 22. luty 2024 - 12:11; osoba wprowadzająca: Sławomir Dajkowski