Konferencja: Przyszłość zaczyna się już dziś! Nowe technologie w służbie prawa, gospodarki i społeczeństwa, 15.06.2022

WPIA

Gdańsk, 15 czerwca (środa) 2022 r.

PRZEDMIOT:
Nowe technologie odgrywają kluczową rolę w rozwoju cywilizacji, ale i codziennym życiu człowieka. One nie tyle co determinują, ile wręcz warunkują dalsze funkcjonowanie administracji, wojska, logistyki i w końcu gospodarki. Nawigacja samochodowa, pojazdy autonomiczne, środki komunikacji elektronicznej (w tym liczne social media), obrazowanie satelitarne (wykorzystywane w prognozowaniu pogody, a także np. w rolnictwie, ochronie przeciwpowodziowej i przeciwpożarowej), to tylko niektóre cywilne przykłady ich wykorzystania. Nowe technologie to jednak także liczne zagrożenia. W piśmiennictwie wskazuje się, iż realnym problemem wynikłym z działania gigantów cyfrowych są prawa człowieka, a w szczególności prawo do prywatności, które traci na codziennej eksploatacji ogromnych ilości danych ściąganych poprzez urządzenia mobilne (np. smartfony). A – co trzeba koniecznie przypomnieć – ludzkość dopiero co stanęła w obliczu możliwości sztucznej inteligencji (AI). Jej rozwój zmieni krajobraz świata, w którym żyjemy.

Nowe technologie inspirują i fascynują, ale wielokroć i przerażają. I o tych wszystkich kwestiach rozmawiać będą pracownicy naukowo-dydaktyczni Wydziału Prawa i Administracji, a także zaproszeni Goście na konferencji pt.: „Przyszłość zaczyna się już dziś! Nowe technologie w służbie prawa, gospodarki i społeczeństwa”, na którą serdecznie zapraszamy!

PROGRAM:

9.00 – otwarcie konferencji i powitanie Gości

- dr hab. Wojciech Zalewski, prof. UG – Dziekan Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego

- adw. Przemysław Rosati – Prezes Naczelnej Rady Adwokackiej

9.15-11.00 – sesja plenarna

- prof. dr hab. Kamil Zeidler, „Czy roboty mają prawa?”

- dr Małgorzata Węgrzak, „Sztuczna Inteligencja i metawersum – szansa czy zagrożenie?”

- dr Magdalena Łągiewska, "Smart Courts w Chinach - pomiędzy tradycją a nowoczesnością"

- mgr Kamil Olzacki, „Wykorzystanie blockchain w partycypacji społecznej”

- mgr Patryk Ciurak, „Prawo jako kod komputerowy; kod komputerowy jako prawo. Czy to w ogóle możliwe?”

- mgr Anna Bigaj, "E-legislacja - korzystanie z nowych technologii w procesie tworzenia prawa"

- Agata Macholla, "Smart City - jak nowoczesne miasta wykorzystują nowe technologie"

- dr hab. Tomasz Widłak, prof. UG, "Autonomiczny przestępca drogowy"

11.00-12.00 – dyskusja